Kontakt
Strona główna
Zakład Poprawczy
im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu.

Historia naszego zakładu | tutaj

Archiwum aktualności - 2014 r. - część 2

Realizacja projektu ,,Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym"
 
W dniach 09-11.X.2014 roku czterech wychowanków pod opieką wychowawcy realizując we współpracy ze Stowarzyszeniem Szwadron Kawalerii im. 27 Pułku Ułanów z Żyrardowa zapisy porozumienia zawartego w celu realizacji projektu pod nazwą ,,Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym’’ udało się do Braniewa, gdzie uczestniczyło w uroczystościach związanych z obchodami XX -lecia powstania 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. 
 
Nasz wyjazd nie ograniczył się tylko do biernego statystowania. Na udostępnionych nam stolikach rozłożyliśmy swój warsztat, a na nim wykonywaliśmy odlewy o przesłaniu patriotycznym. Były to odlewy przedstawiające Marszałka Józefa PIŁSUDSKIEGO, Godło Państwa, Krzyż Virtuti Militari oraz orła Królestwa Polskiego.  Dla najmłodszych mieliśmy odlewy maskotek. Każdy mógł ze sobą zabrać taki odlew pod warunkiem, że na miejscu sam go pomalował. Zainteresowanie naszym stoiskiem było tak duże, że nie nadążaliśmy z wykonywaniem na bieżąco odlewów, choć kilkadziesiąt sztuk mieliśmy przywiezionych ze Studzieńca. Farby, które zabraliśmy skończyły się po dwóch godzinach i musieliśmy prosić o zakup dodatkowego opakowania.  
 
Nie tylko w naszej opinii większym zainteresowaniem ze strony odwiedzających jednostkę cieszyły się tylko zjeżdżalnie, trampoliny no i oczywiście sprzęt wojskowy. 
 
Główne uroczystości związane były z odsłonięciem pomnika patrona goszczącej nas jednostki wojskowej a zarazem patrona naszych przyjaciół ułanów z Żyrardowa. 
 
Wojska pancerne pokazały swoją siłę w defiladzie. Mieliśmy okazję obserwować musztrę wykonywaną przez czołg. Byliśmy też świadkami salwy oddanej przez czołg. Wrażenie – nie do opisania. Błysk ognia i huk wystrzału z czołgu oddalonego od nas na odległość około 300 metrów dosłownie ścina z nóg o czym przekonała się osoba stojąca niedaleko nas. Na szczęście całe wydarzenie zabezpieczało medycznie wojsko, które udzieliło niezbędnej pomocy. 
 
Nasi wychowankowie mieli okazję rozmawiać z dowódcą 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej pułkownikiem Janem RYDZEM, któremu wręczyliśmy wykonany przez nas wraz z dedykacją odlew Marszałka PIŁSUDSKIEGO. Rozmawialiśmy również z synem ostatniego dowódcy 27 Pułku Ułanów rotmistrza Zdzisława NURKIEWICZA ps. ,,Nieczaj’’, Prezesem Zarządu Środowiska Stołpecko-Nalibockiego i Rodzin Armii Krajowej przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Panem Maciejem DOWNAR  ZAPOLSKIM vel NURKIEWICZ. 
 
Dziękujemy dowódcy jednostki za możliwość zakwaterowania nas na terenie koszar, a naszym przyjaciołom ze Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii za wspólną żołnierską przygodę.
 
D.P.  
 
   
 
 
   
 
   
 
 
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
 
   
 
 
   
 
   
 
   
 
 
   
 
 
 
   
 
 


 

Pamiętać o Tych o Których zapomnieć nie można

 

Realizacja projektu edukacyjnego ,,Pamiętać o Tych o Których zapomnieć nie można’’ oraz współpraca ze Stowarzyszeniem Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa w ramach realizacji projektu ,,Kształtowanie świadomości narodowej młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym’’.

Listopad bez wątpienia jestem miesiącem wyjątkowym dla większości z nas. Pierwszego dnia tego miesiąca udajemy się na cmentarze by pokłonić się z szacunkiem naszym bliskim. Jedenastego dnia tego miesiąca oddajemy zaś cześć bohaterom naszego narodu.
Pamiętając o Tych o Których zapomnieć nie można kilka dni przed Świętem Zmarłych wykonaliśmy w grupie wychowawczej wiązankę z białych i czerwonych kwiatów wraz ze wstążką również w barwach narodowych.  W dniu 31 października pojechaliśmy do Puszczy Mariańskiej z zamiarem posprzątania mogiły Powstańców Styczniowych. Po wykonaniu prac porządkowych złożyliśmy wiązankę i zapaliliśmy znicze.
Następnie udaliśmy się do miejscowości Budy Zosine, gdzie znajduje się kwatera 132 żołnierzy Zgrupowania AK ,,Kampinos’’. Tam spotkaliśmy się z Prezesem Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa. W miejscu tym 28 września br. gościł Prezydent RP, który w asyście władz samorządowych oddał hołd bohaterom walk o niezawisłość. Zaskoczył nas fakt, że na cmentarzu wojskowym zalegały do tej pory wieńce złożone w trakcie tej wizyty, wypalone znicze oraz sterty liści. Zabraliśmy się do pracy i po blisko trzech godzinach doprowadziliśmy cmentarz jak i teren przed nim do porządku. Powiadomiony Urząd Gminy w Jaktorowie przysłał samochód z pracownikami, którzy zgromadzone śmieci ze względu na ich ilość musieli wywozić na dwa razy.
                                                                                                                                             D.P.
 
   
 
   
 
 
      
 
      
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
      
 
      
 
      
 
 
   
 
   
 
 
      
 
      
 
     
 
 
 
   
 
 
 
 
 
   
,
   
 
   
 
 

 


 

Spływ kajakowy rzeką Rawką

 

W dniu 18 czerwca br. wychowankowie VI grupy uczestniczyli w spływie kajakowym rzeką Rawka. Spływ ten był nagrodą Dyrektora Zakładu dla chłopców za zebranie największej liczby nakrętek plastikowych w trwającym od września ubiegłego roku zakładowym konkursie. Pamiętamy wszyscy, że konkurs ten był inspirowany pomocą dla trzyletniej Dominiki wymagającej ciągłej rehabilitacji. Sam spływ to fajna zabawa wymagająca sprytu, siły, pomysłowości i duuuuużo szczęścia, bo inaczej grozi bezpośredni kontakt z wodą.

                                                                                                                             D.P.

 


 

PRACUJEMY, POMAGAMY, PRACUJEMY !!! 

 

W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego wychowankowie VI grupy internatowej nadal pomagają tym, którzy naszej pomocy potrzebują. Osoby starsze, samotne, schorowane, Ci wszyscy, którzy nie potrafią lub nie mogą wykonać typowych prac gospodarczych bez których życie w środowisku wiejskim nie jest możliwe mogą liczyć na pomoc wychowanków Zakładu w Studzieńcu. Jedyny warunek jest taki, że muszą o taką pomoc zgłosić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej. Nasi wychowankowie w ramach wolontariatu wykonają prace, które dla osób wyżej wymienionych są zbyt ciężkie do zrealizowania.

W marcu, kwietniu, maju i czerwcu br. w miejscowościach Budy Wolskie oraz Olszanka wykonywaliśmy właśnie prace typowo gospodarcze. Ale oprócz rąbania drzewa podjęliśmy się również wymiany drzwi wraz z ościeżnicą. Kolejnym naszym zleceniem będzie odnowienie mieszkania jednej z mieszkanek naszej gminy.

                                                                                                                                                             D.P.

 


 

Działalność kółka szachowego w 2014 r.

 

W lutym odbyły się mistrzostwa zakładu w szachach. W turnieju wzięło udział 7 graczy. Wyniki turnieju:
1. M. Jankowski
2. D. Bilski
3. A. Garbacz
4. D. Paluchowski
5. G. Bartliński
6. M. Moj
7. S. Kubies

W czasie turniejów wychowankowie mogli zdobywać normy na kategorie szachowe. Kategorie IV uzyskali: M. Jankowski, D. Bilski i D. Paluchowski.
Kategorie V zdobyli: Ł.Papierzyński, G.Bartliński, K.Mazur, M.Guzik i F.Lewczuk.
Opiekunem kółka szachowego jest wychowawca Paweł Kurt.
 

 

Wychowankowie wzięli także w tym roku udział w VII Mistrzostwa Gminy Puszcza Mariańska, w których M. Jankowski zajął IV miejsce, a D. Bilski V oraz w III Memoriale im. J. Heka, gdzie M.Jankowski zajął VI miejsce, a G.Bartliński VIII miejsce.
 
 
 
   
 
   
 
 
 
   
 
   
 
 
    
 
 
 
 
 
   

 
 

 Klub Pracy ze Skierniewic w naszym Zakładzie 

 

 

Klub Pracy w Skierniewicach zaprosił naszych wychowanków do udziału w organizowanym przez klub projekcie. Przeprowadzone zajęcia miały na celu zapoznanie  z zawodem fotograf. Pan Mikołaj Sumiński przedstawił różne sposoby wykonania i obróbki zdjęć. Kolejne spotkanie z cyklu przeprowadził Pan  Rafał Lewandowski. Spotkanie dotyczyło zachęcania do spełniania swoich marzeń, realizowania pasji. Projekty koordynowała doradca zawodowy, p. Marta Lewandowska.  

 
   
 
 
   
 
 
 
 
   
 

 
ŚWIĘTO 27. PUŁKU UŁANÓW im. Króla Stefana BATOREGO - HISTORIA NA "ŻYWO"
 

 W dniu 27 lipca 2014 roku czterech wychowanków naszego Zakładu z wychowawcą uczestniczyło w obchodach Święta Pułkowego organizowanego przez Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów. Ze Studzieńca udaliśmy się do Żyrardowa, skąd transportem organizatora pojechaliśmy do Wierszy, Izabelina i wróciliśmy do Żyrardowa. Uroczystości pułkowe uświetnili swoją obecnością ze sztandarami:

 • Ułani 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego,
 • Żołnierze Armii Krajowej,
 • 9 Braniecka Brygada Kawalerii Pancernej,
 • Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego,
 • 4 Dywizjon Żandarmerii – pluton Skierniewice (grupa rekonstruktorska),
 • Harcerze z Hufca w Jaktorowie,
 • OSP Żyrardów,
 • OSP Międzyborów,

Uroczystość miała charakter patriotyczny. Historia Pułku przedstawiona w sposób bardzo ekspresyjny  powiązana była częściowo z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. A to wynikało z faktu, że zgrupowanie tejże kawalerii brało jako jedyna taka formacja udział w Powstaniu Warszawskim. Ktoś zapyta: Jak to możliwe – konie w Warszawie? Otóż tak ale nie dosłownie. Oddział ten w lipcu 1944 roku pod dowództwem Adolfa Pilcha „Góry” pokonał 500 kilometrów idąc z  rejonu Puszczy Nalibockiej do Puszczy Kampinoskiej. Umundurowani we wrześniowe mundury ułani przemieszczali się w biały dzień, prowadząc z sobą tabory z amunicją, granatami, żywnością i niezbędnym wyposażeniem. W trakcie walk w Warszawie operowali w rejonie Puszczy Kampinoskiej, gdzie w strukturach Zgrupowania Kampinos AK zwalczali niemieckie posiłki idące na Warszawę. Zlikwidowali w dosłownym tego słowa znaczeniu również oddział RONA w sile 600 ludzi, który wcześniej pacyfikował dzielnice Warszawy. Czynu tego dokonało co niebywałe 60 ułanów, którzy całkowicie zaskoczyli kolaborujących z Niemcami Rosjan.

Ułani 27. Pułku stoczyli 50 bitew i potyczek z których tylko trzy przegrali:

 • Waliki o lotnisko bielańskie,
 • Walki o Dworzec Gdański,
 • Bitwę pod Jaktorowem.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele w Wierszy, stolicy Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Następnie udaliśmy się na miejscowy wojskowy cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze. Kolejnym  elementem obchodów Święta Pułkowego był wyjazd do Izabelina, gdzie po poczęstunku wojskową grochówką wysłuchaliśmy prelekcji dotyczącej historii 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Niesamowitym elementem tejże prelekcji był udział w niej bohaterów tamtych dni. Ułani walczący z niemieckim i sowieckim okupantem opowiadali swoimi słowami to, co się wówczas działo. Należy nadmienić, że w tejże jednostce  kawalerii  jako ułani walczyły również kobiety, które dosłużyć się mogły stopnia kaprala. Również śpiewane pieśni patriotyczne tworzyły niesamowitą, bardzo podniosłą atmosferę. Ostatnim etapem uroczystości był powrót do Żyrardowa i ognisko z ułanami, gdzie również miały miejsce opowiadane przez Pana Dariusza Goźlińskiego historie i anegdoty z codziennego ułańskiego trudu.

Poza zakładem spędziliśmy blisko dwanaście godzin. Przebywaliśmy wśród pasjonatów, patriotów i bohaterów, którzy przekazali nam historię trochę inną niż tą znaną nam  z ławek szkolnych. Chcieliśmy w tym miejscu podziękować organizatorom a w szczególności wspomnianemu Panu Darkowi za niesamowitą ,,żywą’’ lekcję historii.

                                                                                                                             D.P.  

 

 

   
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
   
 
   
 
  
 
 
 

 
 

 Realizacja projektu edukacyjnego  ,,I Ty możesz zostać artystą rękodzieła"

 

W dniu 29 czerwca br. w Puszczy Mariańskiej odbył się II PIKNIK ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH pod nazwą ,,CZERWCOWA SKARBNICA INICJATYW’’. Impreza ta organizowana była pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego i Wójta Gminy Puszcza Mariańska. W ramach tego pikniku wychowankowie naszego Zakładu realizowali projekt edukacyjny pod nazwą ,,I Ty możesz zostać artystą – rękodzieła’’. Pierwszą część finalizacji tego projektu mieliśmy tydzień wcześniej w Warszawie. I tak jak podczas wcześniejszego pikniku tak i tym razem wystawiliśmy to co wykonali nasi wychowankowie. Ponownie też poprzez rozdawane ulotki nakłanialiśmy tym razem mieszkańców naszej gminy do wsparcia ośmioletniej Amelki, której historię przedstawiliśmy na wspomnianej ulotce.

Ogromnym zaskoczeniem dla nas było wyróżnienie jakie otrzymaliśmy. Osoby odwiedzające imprezę przyznało naszemu stoisku I miejsce. Również I miejsce w konkursie plastycznym ,, Polskie kwiaty’’ zajął jeden z naszych wychowanków.          

                                                                                                                                                             D.P. 

 

 

 Piknik Fundacji "po DRUGIE" pod hasłem ,,ŚCISZ TO" Warszawa Agrykola 

 

W dniu 22 czerwca br. na warszawskiej Agrykoli podczas pikniku profilaktycznego nasi wychowankowie realizowali projekt edukacyjny pod nazwą ,,I Ty możesz zostać artystą – rękodzieła’’. Przedstawiliśmy tam przedmioty, które wykonali chłopcy. Były to odlewy gipsowe przeznaczone do malowania przez dzieci oraz również własnoręcznie przez nich wykonane ulotki dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Mieszkańcom Warszawy rozdawaliśmy także za zgodą organizatora ulotki, w których nakłanialiśmy ich do wsparcia finansowego ośmioletniej Amelki, mieszkanki Bartnik, która pod koniec kwietnia br. stała się ofiarą wypadku komunikacyjnego.

                                                                                              D.P.

 

 

AKCJA ,,KOREK’’ – POMAGAMY DOMINICE!!!
 
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w naszym Zakładzie jeden z wychowawców zainicjował akcję pomocy Dominice – dziewczynce, która na skutek problemów zdrowotnych potrzebuje ciągłych zabiegów rehabilitacyjnych.

W pomoc Dominice zaangażowano wychowanków oraz wychowawców naszego Zakładu. Ogłoszono konkurs zbierania nakrętek plastikowych z butelek PET oraz innych tego typu pojemników.

W dniu 1 czerwca br. a więc w Dniu Dziecka nastąpił finał konkursu. Po zliczeniu korków okazało się, że najwięcej – 30 028 sztuk zebrała grupa VI. Łącznie w Zakładzie zebraliśmy ponad 60 000 różnego rodzaju plastikowych nakrętek, które po zważeniu osiągnęły wagę 150 kg. Te kilogramy dały nam kwotę 75 złotych, które wspomogą proces rehabilitacyjny Dominiki. Jeżeli ktoś uważa, że kwota ta nic nie znaczy niech wpłaci taką samą lub większą na konto Dominiki.
 
Zebrane nakrętki posegregowaliśmy kolorami. Następnie ze wszystkich ułożyliśmy obraz z dedykacją dla trzyletniej Dominiki. Można powiedzieć, że obraz ten układaliśmy od września 2013 roku, ale było warto. Jedyna przeciwność jaką spotkaliśmy to wiatr w dniu realizacji projektu, ale i z nim daliśmy sobie radę. Pomogły ławki i stoły.
                                                                                                                                 D.P.
 

 

 


 Pamiętać o Tych, o Których zapomnieć nie można
 

W trakcie całego roku szkolnego w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu realizowany był przez wychowanków VI grupy internatowej projekt edukacyjny pod nazwą ,,Pamiętać o Tych o Których zapomnieć nie można’’. Projekt związany jest ściśle z kształtowaniem świadomości narodowej wychowanków naszego Zakładu. Jednym z jego elementów jest sprawowanie opieki nad miejscem Pamięci Narodowej jakim jest mogiła Powstańców Styczniowych z 1863 roku znajdująca się w Puszczy Mariańskiej. Przez  cały rok szkolny wychowankowie VI grupy wykonywali prace porządkowe na terenie wokół mogiły. Pamiętaliśmy też o zniczach w Święto Zmarłych czy też w trakcie obchodów Święta Niepodległości. Pamiętaliśmy też o bohaterach w 151 rocznicę wybuchu tego największego polskiego powstania narodowowyzwoleńczego. Kulminacją projektu było wykonanie krzyża brzozowego wraz z tablicą pamiątkową, który umieszczony został przy wspomnianej mogile w Puszczy Mariańskiej. Należy wspomnieć, że całą pracę a więc nie tylko krzyż ale i tablicę wykonali nasi wychowankowie.  Krzyż brzozowy przy powstańczej mogile stanął pod koniec kwietnia br. co ściśle związane było z corocznymi obchodami w naszej Ojczyźnie  miesiąca kwietnia jako Miesiąca Pamięci Narodowej.

                                                                                                                      D.P.