Kontakt
Strona główna
Zakład Poprawczy
im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu.

Historia naszego zakładu | tutaj

Aktualności

Piłkarskie Mistrzostwa Świata Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych w Holandii
 
Wychowanek Zakładu Poprawczego w Studzieńcu Paweł Redmann uczestniczył w piłkarskich Mistrzostwach Świata Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych rozgrywanych w Holandii.  Mistrzostwa rozpoczęły się 12 września, a zakończyły się 19 września 2015 roku.  W mistrzostwach wzięło udział 49 drużyn podzielonych na grupy. Mecze grupowe rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Reprezentacja Polski grała w składzie:D.Mateczko, A.Pluta, K.Harasim, T.Brzeziński, A.Orłowski, P.Zgoła, O.Przeniosło,  P.Redmann.
Trenerem Reprezentacji Polski był J. Karczewski.
 
Wyniki pierwszej fazy  grupowej:
Polska vs Anglia              6:3
Polska vs Zimbabwe       8:5
Polska vs Grecja             10:3
Polska vs Peru                5:3
Polska vs Austria             4:4, w karnych 1:0
 
W  I  fazie Reprezentacja Polski zajęła 1 miejsce w swojej grupie z ilością 14 punktów i awansowała do drugiej  fazy grupowej, gdzie spotkała się z takimi zespołami jak: Meksyk, Holandia, Rumunia, USA, Słowenia.
 
Wyniki drugiej fazy grupowej:
Polska vs Meksyk            0: 8
Polska vs Holandia          4:4, w karnych 0:1
Polska vs Słowenia         10:2
Polska vs USA                 4:3
 
W II fazie Reprezentacja Polski zajęła 4 miejsce z dorobkiem 8 punktów  i zagrała o miejsca 9–16 rozgrywając mecze z reprezentacjami: Namibii, Irlandii, Holandii.
 
Wyniki meczów:
Polska vs Namibia            7:3
Polska vs Irlandia             5:6
Polska vs Holandia           2:8
W klasyfikacji końcowej Reprezentacja Polski zajęła 12 miejsce, a ponadto otrzymała nagrodę „ Fair- Play”.
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
   
 
 
   

  


 
 
Wrzesień – patriotycznie i obywatelsko
 
Wrzesień tragicznie odbił się w historii naszej Ojczyzny. W dwudziestym drugim dniu tego miesiąca  udaliśmy się na cmentarz wojenny w Budach Zosinach, na którym znajdują się mogiły kawalerzystów z 27 Pułku Ułanów - tych, których tradycje kultywują nasi Przyjaciele ze Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa. Na miejscu posprzątaliśmy teren cmentarza w związku z uroczystościami, które miały się odbyć  w tym miejscu za pięć dni.
 
 
   
 
 
W dniu 24 września wraz z kawalerzystami ze Stowarzyszenia wyruszyliśmy tak jak rok temu do Braniewa na zaproszenie Dowódcy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Aktywnie uczestniczyliśmy w XXI rocznicy utworzenia tej formacji. Nasi wychowankowie mieli
okazję spędzić noc w iście wojskowych warunkach, by nad ranem pod okiem plutonowego Zbyszka uczestniczyć wraz z ułanami musztrze.    
 
 
   
 
   
 
O godzinie 10.00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości na terenie jednostki w trakcie których nasz wychowanek Kuba wspólnie z delegacją Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów  z Żyrardowa złożył wieniec pod pomnikiem patrona goszczącej nas jednostki jak i samego Stowarzyszenia – króla Stefana Batorego.  
 
 
   
 
Po oficjalnych uroczystościach zaczął się okres naszej pracy. Tak jak rok wcześniej zaprezentowaliśmy braniewskiej społeczności wykonane przez nas gipsowe odlewy godła naszej Ojczyzny, marszałka Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II, ale także coś dla najmłodszych. Zasada była jedna i bardzo prosta: co sam pomalujesz zabierasz ze sobą do domu, szkoły, przedszkola a nawet Urzędu. Jednym słowem -gdzie chcesz!
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Po ciężkiej pracy przyszedł czas na relaks również dla nas. Mieliśmy okazję dotknąć prawdziwego żołnierskiego rzemiosła. Broń krótka, długa, karabiny szturmowe, działko przeciwlotnicze, sprzęt technicznego wsparcia pola walki, amfibie, bojowe wozy piechoty no i oczywiście czołgi. 
 
 
    
 
   
,
   
 
 
 
   
 
   
 
 
   
 
   

Na koniec naszej wizyty w jednostce dzięki uprzejmości Pana majora Piotrowskiego udostępniono w tym dniu tylko nam możliwość zwiedzenia Izby Tradycji tejże jednostki.                        
 
 
 
   
 
 
 Musieliśmy szybko wracać do placówki, bo następnego dnia zaplanowany mieliśmy udział w odsłonięciu na terenie kościoła w Międzyborowie tablicy upamiętniającej udział ułanów z 27 pułku w Powstaniu Warszawskim i bitwie pod Jaktorowem.

 
    
 
 
 
   
 
 
 
   
 

Ale sobota nie była końcem naszej aktywności  we wrześniu. Już następnego dnia w niedzielę udaliśmy się cmentarz w Budach Zosinych, który kilka dni wcześniej sprzątaliśmy. Na miejscu wzieliśmy udział w obchodach 71 rocznicy bitwy Jaktorowskiej. W tym miejscu należy wspomnieć, że jedynymi żołnierzami, którzy przerwali okrązenie byli ułani z 27. Pułku. Poprzez Żyrardów i Puszczę Marianską udali się w kierunku gór świętokrzyskich, gdzie walczyli z okupantem do stycznia 1945 roku. Dowódca pułku ppłk Adolf Pilch pseudonim ,,Góra – Dolina’’ odznaczony był Orderem Virtuti Militari, 4-krotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK oraz King’s Medal of Courage (Królewskim Medalem za Męstwo). Do Polski został zrzucony na poczatku 1943 roku jako jeden z Cichociemnych – elity polskiej dywersji. 
 
    
 
 
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą. Następnie oficjalne uroczystości uświetnili swoimi przemówieniami zaproszeni goście.
 
 
    
 
 Po przemówieniach zaproszonych gości miała miejsce inscenizacja fragmentu bitwy w trakcie której zestrzelony został niemiecki samolot.
 
   
 
 
   
 
 
   
 
   
 
 
Obchody 71 rocznicy bitwy pod Jaktorowem zakończył pokaz umiejętności jeździeckich oraz posługiwania się bronią przez ułanów ze Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa.

 

   

 

   

 

   

   

 

 

    

 

 


 

Wycieczka do Muzeum Motoryzacji w Otrębusach

 

 Wakacje, wakacje, wakacje……….

Wybraliśmy się w odwiedziny do Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.  Nasze bliźniaki były w swoim żywiole. Poznaliśmy wiele ciekawostek.

A czy TY znasz markę HORSCH??? 

Bo MY znamy!!! 

 Horch – niemiecka marka samochodów produkowanych w latach 1901–1945. Samochody marki Horch odznaczały się od samego początku wysoką jakością, luksusowym wykończeniem i innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.     Właściciel firmy  August Horch w 1909 roku opuścił swoje przedsiębiorstwo i założył w Zwickau nowe przedsiębiorstwo pod firmą Audi, ponieważ określenie Horch było zastrzeżone przez dawne przedsiębiorstwo.    

D.R.

 

 

   
 
      
 
   
 
 
   
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
 
   
 
   
 
 
   

 Rajd Rowerowy Leśnymi ścieżkami Nadleśnictwa Radziwiłłów
 
W sobotę, 20 czerwca, wychowankowie zakładu wzięli udział w XI Rajdzie Rowerowym „Leśnymi ścieżkami Nadleśnictwa Radziwiłłów". Przedstawiciele Zakładu Poprawczego w Studzieńcu  uczestniczyli we wszystkich jak do tej pory jedenastu edycjach rajdu, w którym w tym roku uczestniczyło ponad 140 osób. Uczestnicy rajdu pokonali ponad 35 kilometrów a podczas postoju i poczęstunku w leśniczówce, czynnie uczestniczyli konkursach i atrakcjach zaproponowanych przez organizatorów. Składamy serdeczne podziękowanie pracownikom Nadleśnictwa Radziwiłłów za zorganizowanie ciekawej i bezpiecznej imprezy rekreacyjnej. 
 
 
 


 

Finał akcji "Zakorkujmy Skierniewice Odkorkujmy Serca" 

 

 W ramach projektu edukacyjnego ,,Cegiełka dla …’’ Pan Daniel Pegza oraz Pan Dawid Pniewski podjęli działania pod nazwą ,,Zakorkujmy Skierniewice – Odkorkujmy Serca’’, których celem była zbiórka funduszy na zakup programu komputerowego do nauki mowy dla Mateusza JANKE ucznia IV klasy szkoły podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Skierniewicach. W ramach działań organizatorzy uzyskali patronat honorowy Prezydenta Miasta Skierniewic oraz patronat medialny ,,Głosu Skierniewic i Okolicy’’ oraz Radia RSC. W prasie, jak również na stronie internetowej gazety zamieszczone zostały artykuły, a w radio ukazał się wywiad o podjętej akcji, która polegała na zbieraniu nakrętek plastikowych przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli placówek w niej uczestniczących. Ponadto do Zakładu zgłosiła się dziennikarka tygodnika ,,Gość Niedzielny’’, która napisała kolejne artykuły o tej akcji. Materiał ten ukazał się w wydaniu regionalnym gazety ,,Gość Łowicki’’. Do akcji oprócz zaproszonych szkół zgłosiły się dodatkowo dwie placówki, które o przedsięwzięciu dowiedziały się z mediów. Finał akcji odbył się w ramach Miejskich Obchodów Dnia Dziecka w Skierniewicach w dniu 31 maja 2015r. w trakcie imprezy ,,Drzewko Życia’’. Wychowankowie Zakładu oraz uczniowie skierniewickich szkół ułożyli wspólnie mozaikę z zebranych nakrętek. W trakcie trwania akcji organizatorzy współpracowali z Fundacją ,,Zrozumieć Świat’’ ze Skierniewic, która opiekuje się Mateuszem JANKE. Łącznie zebrano 1275 kilogramów nakrętek, które odsprzedano firmie recyklingowej. Uzyskano kwotę 1020 złotych, którą przekazano na konto Fundacji ,,Zrozumieć Świat’’ z przeznaczeniem na zakup przedmiotowego programu komputerowego dla Mateusza.

Do akcji oprócz naszego Zakładu przystąpiły nw. placówki z terenu Skierniewic:
  • Gimnazjum nr 1,
  • Gimnazjum nr 3,
  • Gimnazjum nr 4,
  • Gimnazjum Integracyjne,
  • Gimnazjum Milenium,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy,
  • Szkoła Podstawowa nr 2,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa ,,Źródła’’.

 

z


  ŚCISZ TO 2015  Warszawa  Park Praski

 
Festiwal jest organizowany przez Fundację po DRUGIE. Ma przede wszystkim na celu budowanie właściwych postaw społecznych wychowanek i wychowanków placówek resocjalizacyjnych i socjalizacyjnych oraz budowanie właściwych postaw wobec nich.
W tym roku w festiwalu wzięło udział ponad 120 dziewcząt i chłopców z zakładów poprawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii.
W odpowiedzi na zaproszenie Fundacji POdrugie przystąpiliśmy do uczestnictwa w festiwalu po raz trzeci i tym razem zajęliśmy się tematem -BEZPIECZNA DROGA Wychowankami  reprezentującymi naszą placówkę byli:wychowawca Dawid Pniewski, wychowankowie Baltazar Małek, Adam Dobek, Fabian Lewczuk, Maciej Zieliński.
Coraz bliżej wakacje i na drogach coraz większy ruch. Na stoisku prezentowaliśmy jak bezpiecznie dotrzeć do celu, zwracaliśmy uwagę na zagrożenia wynikające z brawury i prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i środków odurzających.Naszym celem było rozpowszechnianie informacji dotyczących właściwej komunikacji drogowej. Budowanie właściwych postaw społecznych, zapobieganie, profilaktyka i przestrzeganie przed brawurą w korzystaniu z komunikacji drogowej podczas wakacji. Do wyboru tematu stoiska nakłoniły nas ciągłe tragiczne w skutkach wypadki w komunikacji drogowej Przygotowanie wyglądu i zagospodarowanie stanowiska profilaktycznego zostało szczegółowo przemyślane i omówione z wychowankami. Materiały edukacyjne były opracowywane i wykonywane własnoręcznie przez wychowanków, miały formę ulotek profilaktyczno-informacyjnych, plakatów oraz zabaw edukacyjnych.
W ramach projektu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją ZIELONY LIŚĆ, obejmującą opieką osoby po wypadkach.

 

 

 

 
http://www.podrugie.pl/wp-content/uploads/2015/05/PFR1266.jpg

 
Dzień Studzieńca
 
W maju jak co roku świętowaliśmy Dzień Studzieńca. Jest to kolejna impreza z cyklu Dni Europejskich w naszej placówce. W tym roku był to Dzień Niemiecki.
15 maja 2015 r. na terenie naszego zakładu spotkała się młodzież z okolicznych szkół, by rywalizować na niwie sportowej, plastycznej, muzycznej, wiedzy o Niemczech, a także w piłkarzyki. Atrakcją imprezy były jazdy konne, jak również posiłek „z kociołka”. Odwiedziła nas młodzież z Międzyborowa, Radziejowic, Bartnik, Puszczy Mariańskiej, Żyrardowa

Kolejny raz nie zawiodła nas pogoda, dopisały również humory i wola walki. 

 

 


 

Z gościną na Kaszubach 

 

Przełom maja i czerwca przyniósł naszym wychowankom nowe, nieoczekiwane wydarzenie. Na zaproszenie Urzędu Miasta Hel siedmiu wychowanków pod opieką pracowników Zakładu udało się tam, gdzie zaczyna się Polska. Cel naszej wyprawy – helska plaża. Konkret – przywrócenie jej do użytkowania przez turystów, którzy za trzy tygodnie odwiedzą to miasto. Nasza podróż zaczynała się dość smutno. Opady deszczu w Studzieńcu nie wróżyły nic dobrego. Jednak wraz z uciekającymi kilometrami pogoda zaczęła się poprawiać, co też poprawiało nasze nastroje. W podróży nieoczekiwane spotkanie z podróżującym w tym samym kierunku zespołem ,,After Party’’. Kierowca trochę się przestraszył widząc ośmiu mężczyzn (bez kierowcy oczywiście) machających do niego.  Dwa krótkie postoje i po sześciu godzinach byliśmy na miejscu. Po krótkiej wizycie w Urzędzie Miasta udaliśmy się na miejsce naszego kwaterunku a następnie przywitaliśmy się z morzem. Szybko okazało się, że nasz pobyt na Helu będzie pracowity. Morze zanieczyszcza bowiem plażę bardzo dużymi ilościami przede wszystkim drzewa, ale także porwanymi sieciami rybackimi oraz innymi przedmiotami wyprodukowanymi przez człowieka. Przez cały nasz pobyt na wybrzeżu każdy dzień oprócz soboty i niedzieli wyglądał następująco: pobudka, czynności higieniczne i śniadanie 6.50 – 7.50, sprzątanie plaży 8.00 – 17.00 z przerwą od 14 do 15 na obiad w Tawernie Bałtyckiej, odpoczynek i zajęcia rekreacyjne 17.00 – 22.00. Łącznie uprzątnęliśmy plażę z zanieczyszczeń, które swoją objętością wypełniły 19 przyczep traktorowych.
Korzystając z gościnności naszych partnerów zwiedziliśmy Dom Morświna, Fokarium, Muzeum Obrony Wybrzeża, popłynęliśmy w rejs statkiem ,,Kapitan Morgan’’. Pozostały czas wolny wypełniły nam spacery po mieście Hel oraz otaczających go lasach. A w lasach tych wystarczyło zejść ze ścieżki, aby po kilkudziesięciu metrach napotkać budowle militarne. Bunkry pokonywaliśmy tylko dzięki temu, że mieliśmy latarki. Niesamowite wrażenie wywołuje wejście do niepozornego budynku, z którego wyjście znajduje się w innym budynku oddalonym od niego o 20 – 30 metrów i to na wysokości ponad 10 metrów. Każde nasze wyjście do lasu kończyło się ,,odkrywaniem’’ nowych takich fortyfikacji.
Niespodziewanie dla nas Hel stał się celem najazdu (jak nam przekazano) ponad 500 motocyklistów z  pod znaku Harley Davidson  z całej Polski i nie tylko. Maszyny w szyku prezentowały się wyśmienicie.
Niestety, każde wyjazdy kiedyś się kończą. Tak samo i nasz po siedmiu dniach musiał zakończyć się powrotem do placówki. Ostatniego dnia udaliśmy się do ratusza, gdzie spotkaliśmy się z Burmistrzem Miasta Helu Panem Klemensem Adamem KOHNKE oraz zastępcą burmistrza Panem Jarosławem PAŁKOWSKIM. Otrzymaliśmy pamiątkową książkę oraz kubki. Ale dla nas najważniejsze były słowa podziękowania jakie usłyszeliśmy od naszych gospodarzy. Dzień wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się Kierownik Zespołu Zakładów Obsługi Miasta. Dlatego też uważamy, że zrobiliśmy jako Zakład kolejny krok w dobrą stronę. Na zasadach wzajemności podarowaliśmy Panu Burmistrzowi obraz namalowany przez uczestnika wyprawy Baltazara wraz z dedykacją, broszurę o działalności naszej placówki jak również książkę promującą zakątki Gminy Puszcza Mariańska.

 

 
                                                                                                                      D. P.
 

Zapraszamy do obejrzenia obszerniejszej fotorelacji pod adresem: http://zpstudzieniec.pl/aktualnosci-szczegoly-194.html

 
 
    
 
 
   
 
 
   
 
      
 
   
 
   
 

 
 ,,Jestem Kibicem przez Duże K" - Studzieniec 2015
 
 
IV edycja turnieju piłkarskiego rozgrywanego w ramach projektu ,,Razem bezpieczniej’’ - ,,Jestem Kibicem przez Duże K’’ promującego zdrową rywalizacje sportową  już za nami. 
W dniu 22 maja na zaproszenie Dyrektora Zakładu Poprawczego w Studzieńcu oraz Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie do Studzieńca przyjechało 80 zawodników oraz ich opiekunowie reprezentujący następujące placówki: Zespół Szkół nr 2 ze Skierniewic – zwycięzca turnieju z ubiegłego roku, Zespół Szkół nr 3 ze Skierniewic, Liceum Ogólnokształcące z Puszczy Mariańskiej, Liceum Ogólnokształcące z Mszczonowa, Zespół Szkół z Mszczonowa, Zespół Szkół nr 1 z Żyrardowa, Zespół Szkół nr 2 z Żyrardowa. Stawkę uzupełnili gospodarze, czyli wychowankowie Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Drużyny już tradycyjnie w wyniku losowania podzielone na dwie grupy rozpoczęły rywalizację o miano najlepszego zespołu turnieju. Rywalizowali ze sobą również bramkarze o tytuł najlepszego z nich jak również zawodnicy grający w polu o tytuł ,,Najlepszego Strzelca’’. Losowanie nie sprzyjało gospodarzom, którzy w swoim pierwszym meczu spotkali się ze zwycięzcami z przed roku Zespołem Szkół nr 2 ze Skierniewic. Mecz finalistów turnieju z roku 2014 zakończył się remisem 1:1. Kolejne mecze pokazały, że Studzieniec w tym roku nie zagra jednak o najwyższą stawkę. Ostateczna klasyfikacja wyglądała następująco:
 
1 - Zespół Szkół z Mszczonowa,
2 - Zespół Szkół nr 2 ze Skierniewic,
3 -  Liceum Ogólnokształcące z Mszczonowa,
4 - Zespół Szkół nr 2 z Żyrardowa,
5 - Zespół Szkół nr 3 ze Skierniewic,
6 - Zespół Szkół nr 1 z Żyrardowa,
7 - Zakład Poprawczy w Studzieńcu,
8 - Liceum Ogólnokształcące z Puszczy Mariańskiej.
 
Do rozstrzygnięcia meczu o I miejsce potrzebna była seria rzutów karnych, które lepiej wykonywali zawodnicy z Zespołu Szkół w Mszczonowie. W rywalizacji indywidualnej tytuł ,,Najlepszego Bramkarza’’ zdobył Sebastian CYMERMAN z drużyny tegorocznego triumfatora. Na pocieszenie reprezentantom gospodarzy został wywalczony drugi raz z rzędu przez Pawła Redmanna – zdobywcy 9 bramek - tytuł ,,Najlepszego Strzelca’’.
Tradycją naszego turnieju jest to, że każda drużyna otrzymuje nagrody. Wszyscy otrzymali puchary, dyplomy i piłki nożne. Dodatkowo zwycięzca turnieju otrzymał karnet dla zawodników i opiekunów na trzy godzinny pobyt w zespole term w Mszczonowie. 
Druga i trzecia drużyna otrzymała po zestawie 10 kontrastów. ,,Najlepszy Bramkarz’’ otrzymał dyplom, statuetkę, bluzę i rękawice bramkarskie, a ,,Najlepszy Strzelec’’ również dyplom, statuetkę oraz obuwie sportowe. Zadbaliśmy również o to, żeby zapewnić zawodnikom wodę oraz posiłek regeneracyjny, który spożyli w stołówce naszej placówki.
Zakup takich nagród możliwy był dzięki wsparciu sponsorów, którymi okazali się: 
- Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Puszczy Mariańskiej – której Przewodniczącym jest Pani Wioleta MALOWANIEC,
- Starosta Powiatu Żyrardowskiego – Pan Wojciech SZUSTAKIEWICZ,
- Prezydent Miasta Skierniewice – Pan Krzysztof JAŻDŻYK,
- Prezydent Miasta Żyrardowa – Pan Wojciech JASIŃSKI,
- Burmistrz Miasta Mszczonowa – Pan Józef KUREK.
W imieniu zawodników i organizatorów dziękujemy Państwu za udzielone wsparcie.
                                                                                                          D.P.