Kontakt
Strona główna
Zakład Poprawczy
im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu.

Historia naszego zakładu | tutaj

Archiwum aktualności - 2013 r.

 Z wizytą w Polskim Komitecie Olimpijskim - 17 grudnia 2013 roku

 
W dniu 17 grudnia 2013 roku dwóch wychowanków naszego Zakładu pod opieką wychowawcy skorzystało z zaproszenia brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich z Barcelony Pana Kajetana Broniewskiego i udało się do siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.
Pretekstem naszej wizyty był rozgrywany w tym dniu IV Finał Zawodów na Ergometrach Wioślarskich Wychowanków Ośrodków Opiekuńczo - Wychowawczych. Imprezę tą przed laty zainspirowała Pani Beata Bublewicz - Poseł na Sejm RP, a twarzą medialną stał się wspomniany wyżej Pan Kajetan Broniewski. Bezpośrednio rywalizację zawodników obserwował także miedzy innymi Pan Stanisław Chmielewski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Pan Adam Krzesiński - Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Pan Rafał Sonik - wielokrotny reprezentant Polski w rajdach terenowych na quadach.
Niestety nasi wychowankowie obecni byli jedynie w charakterze gości, gdyż do ścisłego finału zakwalifikowało się sześć drużyn męskich reprezentujących placówki w Poznaniu, Trzemesznie, Białymstoku, Tarnowie, Kcyni i Koszalinie. Ostatecznie na najwyższym podium stanęli wychowankowie z Trzemeszna. Wśród dziewcząt rywalizowały ze sobą placówki w Falenicy, Zawierciu i Koronowie. Triumfowały dziewczęta reprezentujące Zawiercie.
Po rozegranych zawodach, gdzie nie mieliśmy swojego faworyta, zwiedzaliśmy Muzeum Sportu oraz obejrzeliśmy film dokumentujący Igrzyska Olimpijskie w Vancouver z perspektywy sukcesu polskich zawodników. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy celem jego zwiedzania.
Chłopcy będący na opisanym wyjeździe wyrazili opinię, że za rok muszą znaleźć się w finałowym turnieju, czego należy im życzyć.
 

                                                                                                                                                                                  D.P. 

 

 


 

Rozwój współpracy ze środowiskiem zewnętrznym w VI grupie internatowej

 

Współpraca ze środowiskiem zewnętrznym w VI grupie internatowej odbywająca się na podstawie porozumienia zawartego z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej przynosi kolejne wymierne korzyści. W dniu 09 listopada 2013 roku pięciu wychowanków grupy VI odwiedziło ponownie osobę u której zapadająca noc przerwała prace wykonywane w dniu 28 października br. W ramach tej wizyty dokończono rozpoczęte wcześniej prace porządkowe. W tym samym dniu  czterech innych wychowanków gr. VI udało się do miejscowości Bartniki, gdzie ,,uzbrojeni’’ w siekiery przygotowywali drewno opałowe na potrzeby samotnej podopiecznej ww. GOPS.

 

 

 


 

Powiatowy Konkurs Fotograficzny "Tu gdzie mieszkam"

 

12 listopada 2013 r. odbyło się podsumowanie  Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Tu gdzie mieszkam" zorganizowanego pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego - Wojciecha Szustakiewicza. Komisja po ocenie 261 fotografii postanowiła przyznać najlepszym autorom nagrody. Wśród nagrodzony nie brakowało również wychowanków naszego Zakładu, wśród których znaleźli się:

 

Krzysztof Wypych - wyróżnienie w kategorii do 15 lat

 

Paweł Redmann - II miejsce w kategorii do 18 lat. 

 

Wychowankowie wraz z opiekunem Panią Dorotą Radkiewicz wzięli udział w uroczystym wręczeniu nagród.

 

 

 

 


 

1 Listopada - pamięć o tych, o których zapomnieć nie można

 

1 listopada to szczególna data dla większości z nas. W tym dniu Polacy odwiedzają groby swoich bliskich. Ale czy tylko bliskich? Wychowankowie VI grupy internatowej Zakładu Poprawczego w Studzieńcu pamiętali też o tych, o których zapomnieć nie można. W tym dniu udali się do pobliskiej Puszczy Mariańskiej, gdzie zapalili znicze na symbolicznym grobie (wg znawców historii tej miejscowości na autentycznej mogile) Powstańców z 1863 roku. W ten sposób oddali hołd i wyrazili swój szacunek dla bohaterów narodowych, często bezimiennych symboli trwania państwowości polskiej. 

 

 


 

 Współpraca ze środowiskiem

 

Wychowankowie i wychowawcy gr. VI współpracę ze środowiskiem realizują na podstawie porozumienia zawartego z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej. W ramach tego porozumienia wykonywane są prace opiekuńczo – porządkowe świadczone na rzecz podopiecznych ww. instytucji.
W dniu 28.X.2013 roku w miejscowości Niemieryczew siedmiu wychowanków grupy VI realizowało prace porządkowe na posesji podopiecznej GOPS Puszcza Mariańska polegające na koszeniu i uprzątnięciu trawy, przygotowaniu drzewa opałowego, utwardzeniu leśnej drogi dojazdowej do posesji poprzez uzupełnienie i wyrównanie ubytków.
 
       
   
 
    
     
     
   

 

 Spotkanie z Kajetanem Broniewskim

 
W dniu 19 października 2013 r. naszą placówkę odwiedził trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992 r.) i brązowy medalista Mistrzostw Świata (1991 r.), działacz PKOL (również szef polskiej misji olimpijskiej na IO w Pekinie), znany z wielu imprez propagator wioślarstwa i komentator wielu stacji telewizyjnych - Kajetan Broniewski.
Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich przeprowadził zawody wioślarskie wykorzystując przywiezione ergometry. Impreza wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród wychowanków, a sposób prowadzenia prelekcji miał ogromny wpływ na zaangażowanie chłopców w czasie zawodów.
 

 


 

 

,,Jestem kibicem przez Duże K’’ ponownie w Studzieńcu!!!

 

W dniu 17 maja br. w ramach obchodów 137 rocznicy utworzenia w Studzieńcu Zakładu Poprawczego odbyła się II Edycja turnieju piłki nożnej realizowanego w ramach rządowego projektu ,,Razem bezpieczniej’’ pod nazwą ,,Jestem kibicem przez Duże K’’. Turniej ten organizowany był kolejny raz we współpracy z Komendantem Powiatowym Policji w Żyrardowie. Tak jak rok temu w turnieju wzięło udział sześć drużyn reprezentujących nw. instytucje:

1.       Zespól Szkół nr 1 z Żyrardowa

2.       Zespól Szkół ze Mszczonowa

3.       Zespól Szkół Zawodowych nr 2 ze Skierniewic

4.       Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej

5.       Zakład Poprawczy w Konstantynowie Łódzkim

6.       Zakład Poprawczy w Studzieńcu

 

W II Edycji zawodów wzięło łącznie udział 61 zawodników oraz ich opiekunowie. Zespoły tak jak rok temu grały w dwóch grupach po 3 drużyny. Mecze odbywały się na dwóch boiskach trawiastych systemem grupowym ,,każdy z każdym’’ w czasie 2x15’ . Drużyny składały się z sześciu zawodników i bramkarza.

Grupa A: Zespól Szkół ze Mszczonowa, Zespól Szkół Zawodowych nr 2 ze Skierniewic, LO Puszcza Mariańska.

Grupa B: Zespól Szkół nr 1 z Żyrardowa, Zakład Poprawczy w Konstantynowie Łódzkim, Zakład Poprawczy w Studzieńcu.

O miejsca 5-6 rywalizowali: Zakład Poprawczy w Konstantynowie Łódzkim, który pokonał Puszczę Mariańską. 3;1. O miejsca 3-4 rywalizowali ZSZ nr 2 ze Skierniewic, który pokonał Zespół Szkół nr 1 z Żyrardowa 4;0. W finale Zakład Poprawczy w Studzieńcu nie okazał się gościnny i pokonał Zespół Szkół ze Mszczonowa 2:1. Tytuł najlepszego strzelca zdobył Konrad RACIBORSKI reprezentujący Zakład Poprawczy w Konstantynowie Łódzkim, a najlepszego bramkarza Damian CZERWONKA z Zakładu Poprawczego w Studzieńcu.

Nagrody w formie pucharów dla każdej uczestniczącej drużyny oraz statuetek dla wyróżnionych zawodników ufundowali: Starosta Powiatu Żyrardowskiego Pan Wojciech SZUSTAKIEWICZ oraz Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Puszczy Mariańskiej reprezentowani przez jej Przewodniczącą Panią Wioletę MALOWANIEC. Ponadto Dyrektor Zakładu Poprawczego w Studzieńcu Pan Andrzej Zakrzewski ufundował dla każdej drużyny po piłce nożnej. Wszystkie drużyny oraz wyróżnieni zawodnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy. Szczególne podziękowania organizatorzy imprezy składają na ręce władz samorządowych na szczeblu powiatowym oraz gminnym, które swą ofiarnością wsparły ideę integracji poprzez sport młodzieży wywodzącej się z różnych środowisk. 

 


 
Dni Twórczej Resocjalizacji 
 
10 kwietnia prowadzony przez panów Wojtka Łaszczewskiego i Andrzeja Wacha  zespół muzyczny w składzie: Adrian W., Mateusz S., Sebastian J., Adam Ś. zagrał koncert w Poznaniu. Miało to miejsce na organizowanej przez Uniwersytet Adama Mickiewicza konferencji Dni Twórczej Resocjalizacji. Chłopcy jak zawsze niezawodni, poruszyli serca nie tylko uroczych studentek, ale  także – a może przede wszystkim – zaproszonych gości.
Mieliśmy też okazję przekonać się, jak to jest w studenckiej ławie. Po koncercie zrobiliśmy sobie krótką wycieczkę po poznańskim Starym Rynku, gdzie Adrian spróbował zastąpić znanego poznańskiego muzyka ulicznego, pana Tadeusza Lisa.
 

    

 


 

 

Działalność kółka szachowego w 2013 roku

 

19 lutego 2013 r. odbyły się Mistrzostwa Zakładu w szachach. Wyniki turnieju prezentują się następująco:

1.      Łukasz N.
2.      Patryk W.
3.      Aleksander G.
4.      Dariusz B.
5.      Damian M.
6.      Paweł Ch.
7.      Krystian G.

 

 

 

Kolejnym turniejem, w którym udział wzięli nasi wychowankowie były Mistrzostwa Gminy Puszcza Mariańska w Szachach, które miały miejsce 8 marca 2013 r. Wyniki uzyskane przez członków naszego kółka szachowego są następujące:
 
- Dariusz B. - drugie miejsce
- Patryk W. - trzecie miejsce
- Grzegorz B. - czwarte miejsce
 
 
 
      
 
      
 
 
Na tym jednak nie koniec "szachowych wydarzeń" w marcu. W dniach 9 - 10 marca 2013 r. odbył się II Memoriał im. Janusza Heka. Patryk W. zajął piąte miejsce, a Grzegorz B. szóste miejsce w gronie 27 zawodników.
 
 
      
 
      
 
      
 
      
 
 
Aktualnie czterech wychowanków posiada kategorie szachowe. Łukasz N. i Dariusz B. kategorie IV, a Patryk W. i Grzegorz B. kategorie V. Opiekunem koła jest wychowawca Paweł Kurt. 
 

 
 
Karnawał w Żyrardowie 
 
Wydawałoby się – karnawałowa impreza. Ale przecież nie taka znowu zwykła. Zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Żyrardowie. Impreza dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w Żyrardowie i Hamerni. O oprawę muzyczną zatroszczył się pan Wojciech Łaszczewski. A nasi wychowankowie kolejny raz udowodnili, że potrafią odnaleźć się na każdej imprezie.
 
      
 
      
 
      
 

      


 

Karnawałowe granie

 

 

25 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Puszczy Mariańskiej odbył się II Przegląd Twórczości Artystycznej „Karnawałowe Granie”. W przeglądzie wzięła udział młodzież z okolicznych szkół (Puszcza Mariańska, Bartniki, Godzianów), ale także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Miedznej i Żyrardowa. Dopisali zarówno uczestnicy, jak i sponsorzy imprezy. Nasi wychowankowie natomiast mieli okazję zaprezentować się w całkiem nowych dla siebie rolach (np.: prowadząc konferansjerkę). Bardzo dobrze wywiązali się z zadań organizacyjnych, które im przypisano.
 
Poziom prezentowanych utworów był bardzo różny, ale tym najbardziej martwiło się szacowne jury. Pozostali cieszyli się dobrą atmosferą i świetną zabawą.
 
Głównym celem przeglądu jest szeroko rozumiana integracja. Integracja środowiska z wychowankami i burzenie stereotypu „chłopaka z poprawczaka”. A także integracja tych, którzy z uwagi na ograniczenia fizyczne lub psychiczne mają znacznie mniejsze możliwości z tymi, którzy takich ograniczeń nie mają. I jak się znowu okazało – nie ma rzeczy niemożliwych. 
 
 
      
 
      
 
      
 
      
 
      
 
      
 

Spotkanie z dziećmi ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Żyrardowie
 
Od kilku lat współpracujemy ze Świetlicą Profilaktyczno-Wychowawczą z Żyrardowa realizując projekt „MÓJ MŁODSZY BRAT”. Chłopcy z naszej placówki uczestniczą w spotkaniach z dziećmi. Uczą się odpowiedzialności za swoich młodszych przyjaciół.
 
30.01.2013 r. gościliśmy ich u siebie. Każdy z naszych wychowanków odpowiedzialny był za grupkę 3, 4 dzieci. Zajmował się nimi i organizował im czas. Rozpoczęliśmy od ogniska i wspólnego pieczenia kiełbasek. Później atrakcją był przejazd na poczciwej Mechatce, który cieszył się dużym powodzeniem wśród dzieci. W zakładowym klubie dzieci mogły wesoło spędzić czas. Nie było czasu na nudę.
 
Spotkanie zakończyło się małą walką na śnieżki. Dzieci były fantastyczne, a nasi chłopcy spisali się na medal.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie!!! 

 

 

 


 

150. rocznica Powstania Styczniowego

 

Wychowankowie Zakładu Poprawczego w Studzieńcu uczcili pamięć bohaterów największego zrywu niepodległościowego Polaków nie mogących pogodzić się z utraconą państwowością. W tym roku mija bowiem 150 lat od wybuchu na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego Powstania Styczniowego.

Na terenie Puszczy Mariańskiej znajduje się obelisk upamiętniający powstańców, którzy walcząc z rosyjskim zaborcą oddali swoje życie w hołdzie Ojczyźnie. Obelisk ten to mogiła kilku żołnierzy Powstania Styczniowego z 1863 roku, którzy na terenie Puszczy Mariańskiej zginęli w walce z kozakami wchodzącymi w skład armii carskiej.