Kontakt
Strona główna
Zakład Poprawczy
im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu.

Historia naszego zakładu | tutaj

Archiwum aktualności - 2014 r. - część 1

 
  ,,Jestem Kibicem przez Duże K’’ – Studzieniec 2014 

(III Edycja)

  

          

Miesiąc maj w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu od kilku lat stoi pod znakiem dwóch dużych imprez o charakterze regionalnym. Z reguły jako pierwszy organizowany jest ,,Dzień Europejski’’. W tym roku w ramach tej imprezy poznaliśmy kolejną kolebkę europejskiej kultury – Grecję.

Niespełna dwa tygodnie później do Studzieńca ponownie zawitali zaproszeni goście ze szkół powiatu żyrardowskiego i skierniewickiego oraz placówek resocjalizacyjnych z Warszawy i Konstantynowa Łódzkiego. Tym razem okazją był turniej piłki nożnej rozgrywany w ramach realizowanego przez Zakład Poprawczy w Studzieńcu oraz Komendę Powiatową Policji w Żyrardowie rządowego programu ,,Razem bezpieczniej’’.  
Jednym z paneli tego programu jest projekt ,,Jestem Kibicem przez Duże K’’. Zakład Poprawczy w Studzieńcu obok Zakładu Poprawczego w Kcyni i Schroniska dla Nieletnich w Leszczach jest jedyną placówką resocjalizacyjną realizującą ten rządowy projekt.

 

W dniu 30 maja br. do Studzieńca stawiły się reprezentanci nw. placówek:

-) Zespół Szkół Zawodowych nr 2 ze Skierniewic,

-) Zespół Szkół Zawodowych nr 3ze Skierniewic,

-) Zespół Szkół Zawodowych nr 1 z Żyrardowa,

-) Zespół Szkół Zawodowych nr 2 z Żyrardowa,

-) Zespół Szkół z Mszczonowa,

-) Liceum Ogólnokształcące z Puszczy Mariańskiej,

-) Schronisko dla Nieletnich z Warszawy Okęcia,

-) Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich z Konstantynowa Łódzkiego,

oraz gospodarze;

-) Zakład Poprawczy ze Studzieńca, który wystawił dwie drużyny, co było następstwem rezygnacji z występu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1ze Skierniewic.

Łącznie do zawodów przystąpiło 98 zawodników oraz ich opiekunowie. Zespoły w wyniku losowania podzielono na dwie grupy. Dwie drużyny gospodarzy rozstawiono w grupach. Skład grup wyglądał następująco:

 

Grupa I                                                                      Grupa II

Studzieniec I                                                         Studzieniec II

SdN i ZP Konstantynów Łódzki                              ZSZ nr 2 ze Skierniewic

ZSZ nr 3 ze Skierniewic                                         SdN Warszawa Okęcie

ZSZ nr 2 z Żyrardowa                                            LO Puszcza Mariańska

ZS z Mszczonowa                                                ZSZ nr 1 z Żyrardowa

 

Zacięta rywalizacja o to, kto w grupie I będzie miał prawo gry w finałowym meczu rozegrała się pomiędzy zespołem Studzieniec I a ZSZ nr 3 ze Skierniewic. O pierwszym miejscu w tej grupie zadecydowała jedna bramka na korzyść zespołu Studzieniec I. 
W bezpośrednim spotkaniu tych drużyn padł bezbramkowy remis.

 

Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

1.      Zespół Szkół Zawodowych nr 2 ze Skierniewic,

2.      Studzieniec I,

3.      Zespół Szkół Zawodowych nr 1 z Żyrardowa,

4.      Zespół Szkół Zawodowych nr 3ze Skierniewic,

5.      Liceum Ogólnokształcące z Puszczy Mariańskiej,

6.      Zespół Szkół z Mszczonowa,

7.      Schronisko dla Nieletnich z Warszawy Okęcia,

8.      Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich z Konstantynowa Łódzkiego,

9.      Studzieniec  II,

10.  Zespół Szkół Zawodowych nr 2 z Żyrardowa

 

W meczu o trzecie miejsce rozstrzygnięcia musieliśmy szukać w rzutach karnych, które lepiej egzekwowali zawodnicy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 z Żyrardowa.

Tytuł ,,Króla Strzelców’’ zdobył Paweł REDMANN reprezentujący Studzieniec I. ,,Najlepszym Bramkarzem’’ turnieju okazał się reprezentant tegorocznego triumfatora Łukasz MICHALAK.

,,Razem bezpieczniej’’ a więc i jego panel ,,Jestem Kibicem przez Duże K’’ pomimo faktu, że jest programem rządowym pod którym podpisało się kilka ministerstw oraz takich podmiotów jak mn. Polski Komitet Olimpijski, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, czy TVP Sport nie jest przez te jednostki finansowany. Ciężar ten leży całkowicie po stronie organizatorów.

Z pośród wielu instytucji do których zwrócili się organizatorzy turnieju o sfinansowanie tylko i wyłącznie nagród dla jego uczestników pozytywnie ustosunkowały się tylko trzy. Dwa z tych podmiotów wspierają naszą inicjatywę od samego jej początku. Są to Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, którym zarządza Pan Starosta Wojciech SZUSTAKIEWICZ oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Puszczy Mariańskiej, której Przewodniczącą jest Pani Wioleta MALOWANIEC. Wójtem Gminy Puszcza Mariańska jest Pan Michał STANIAK.

W tym roku do mecenasów wspierających integrację młodzieży wywodzących się z różnych środowisk dołączyła za zgodą Pana Prezydenta Miasta Skierniewice Leszka TRĘBSKIEGO Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skierniewicach, której Przewodniczącym jest Pan Zbigniew CABAN.

Ponadto wsparcia udzieliła również Spółdzielnia Socjalna Perspektywa działająca przy Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu. Jednostka ta mn. stwarza warunki do podejmowania przez wychowanków Zakładu dodatkowej pracy zarobkowej w środowisku otwartym.

Ideą organizatorów turnieju ,,Jestem Kibicem przez Duże K’’ jest to, aby każdy zespół biorący udział w zawodach był wygranym. Tak więc idąc tym śladem, dzięki hojności ww. sponsorów wszystkie zespoły otrzymały puchary, dyplomy oraz piłki nożne. Pamiątkowe statuetki oraz dyplomy otrzymali również wyróżnieni indywidualnie ,,Król Strzelców’’ oraz ,,Najlepszy Bramkarz’’.

                                                                                                                                       D.P.

 

   
   
   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
            
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

Bal Walentynkowy

 

Pan Mieczysław Gabrylewicz - Starosta Powiatu Żyrardowskiego, pani Danuta Litewnicka – dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Żyrardowie, wychowawcy i wychowankowie grupy I byli organizatorami Balu Walentynkowego dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu żyrardowskiego. Bal odbył się 13.02 w Centrum Kultury w Żyrardowie. O muzyczną stronę imprezy zadbał pan Wojciech Łaszczewski. O to, żeby wszyscy dobrze się bawili dbali pozostali organizatorzy.

  


Spotkanie z dziećmi ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Żyrardowie

 

 W dniu 25 lutego 2014 r. mieliśmy przyjemność gościć u siebie po raz kolejny dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej z Żyrardowa.

Każdy z chłopców opiekował się trzyosobową grupą dzieci ze świetlicy, aktywnie wypełniając im czas.

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. O ciepłe napoje dla dzieci zadbał Michał.

Chłopcy przedstawili bajkę, do której zarówno scenariusz jak i scenografię stworzyli sami. Następnie Paweł przeczytał bajkę „Piękna i bestia”, Kuba poprowadził quiz wiedzy na tematy bajkowe, a Adrian zorganizował konkurs odgadywania tytułów polskich legend.

Dzieci otrzymały malowanki, a nasi chłopcy zadbali, aby nikomu nie zabrakło materiału do pracy.

Spotkanie zakończyło się akcentem sportowym, z braku śniegu niestety tylko przed telewizorem, ale i tak zabawa była przednia!!!

Podopiecznymi świetlicy opiekowali się: Krzysiek, Paweł R., Paweł J., Michał G., Michał M., Bartek, Beniamin, Kuba, Adrian, Karol.

Przedstawiamy materiał fotograficzny.


 

Poprawa wizerunku i odbioru społecznego młodzieży z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich

 

 24 lutego 2014 r. braliśmy udział w sportowym spotkaniu na imprezie sportowej w Bydgoszczy w ramach udziału w projekcie „Poprawa wizerunku i odbioru społecznego młodzieży z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich”

 


 
 
GŁOŚNE czytanie ? dobra ZABAWA!!!
 
 

,,GŁOŚNE czytanie – dobra ZABAWA’’ to akcja wychowanków VI grupy internatowej realizowana w trakcie trwających w województwie mazowieckim ferii zimowych.

                                                                                                                                                                                

 

 

Po uzyskaniu pisemnej zgody Pani Marii KROC – Dyrektor Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Bartnikach oraz Pani Krystyny WOŹNIAK - Dyrektor Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej dwóch wychowanków VI grupy internatowej Adrian i Paweł pod nadzorem wychowawcy rozpoczęło przygotowania do zaprezentowania przedszkolakom bajek i legend polskich oraz zagranicznych autorów. W ostatnim dniu Adriana z powodu choroby musiał zastąpić drugi Paweł.

Na nasz warsztat rzemieślniczy wzięliśmy dobrze  znane wszystkim starszym i młodszym bajki TUWIMA  
                                                                                 
          

 

 

                               ANDERSENA

                                                                

 

 

jak również legendy związane z naszą Ojczyzną

                                                

 

 

Finał projektu edukacyjnego ,,GŁOŚNE czytanie – dobra ZABAWA’’ trwał przez trzy dni pierwszego tygodnia ferii zimowych w trakcie których udaliśmy się do przedszkoli w Puszczy Mariańskiej i Bartnikach. Tam czytaliśmy przygotowane przez nas bajki i legendy. Dzieci otrzymały również kolorowanki tematycznie związane z prezentowanymi bajkami.

Celem naszego działania była chęć pokazania kolejny raz, że działanie dla dobra lokalnego środowiska nie stanowi dla nas bariery, której nie potrafilibyśmy pokonać. Chcieliśmy pokazać, że potrafimy zbudować pozytywne więzi z dziećmi – naszymi sąsiadami. Wiemy, że głośne czytanie dzieciom to także odpowiedni ich rozwój emocjonalny. Staraliśmy się poprzez omawianie czytanych tekstów rozwijać słownictwo, pamięć i wyobraźnię naszych małych słuchaczy. Poprzez kontakt werbalny wzmacnialiśmy poczucie ich wartości oraz poszerzaliśmy wiedzę ogólną dzieci. Sami też przełamaliśmy w sobie coś co można nazwać pewnym lękiem. Obawialiśmy się, czy sobie poradzimy oraz jak zostaniemy przyjęci. W tym przypadku całkowicie w obie strony sprawdziło się powiedzenie ,,Nie taki diabeł straszny …  jak go malują’’.

Składamy jednocześnie podziękowania dla całej kadry obu placówek z Paniami Dyrektor na czele za umożliwienie naszym wychowankom realizowanie się w całkiem nowych dla nich rolach. Nasi wychowankowie jak również ich opiekun otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz laurki wykonane przez dzieci.

D.P.

 

 


 
 Wizyta Teatru "Kurtyna"
 
 
 

 
Karnawałowe granie 2014
 
 
W dniu 05.02 w Gminnym Ośrodku Kultury w Puszczy Mariańskiej odbył się trzeci już Przegląd Twórczości Artystycznej „Karnawałowe Granie”.
Honorowymi patronami imprezy są  Wójt Gminy Puszcza Mariańska, pan Michał Staniak oraz Dyrektor Zakładu Poprawczego w Studzieńcu, pan Andrzej Zakrzewski. Są oni także fundatorami głównych nagród w przeglądzie.
W tym roku udział w imprezie wzięły następujące placówki: Gimnazjum w Bartnikach, Gimnazjum w Radziejowicach, Gimnazjum w Godzianowie, Gimnazjum w Puszczy Mariańskiej, Szkoła Podstawowa w Puszczy Mariańskiej, Przedszkole w Puszczy Mariańskiej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Żyrardowie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Miedznej. Do zmagań konkursowych dołączył także nasz były wychowanek Adrian Wasiak.
Prezentacje uczestników oceniało jury w składzie: pan Sławomir Trochanowicz – Dyrektor Szkoły Muzycznej w Skierniewicach, pani Małgorzata Paciepnik oraz pan Witold Ludwiczak. Jury zgodnie uznało, że główne wyróżnienie należało się Julii Poborczyk z Gimnazjum w Puszczy Mariańskiej.
Zasadniczym celem przeglądu, oprócz oczywiście prezentacji muzycznych i dobrej zabaw (której nie brakowało), jest szeroko rozumiana integracja. Integracja dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych. A także integracja naszych podopiecznych  ze środowiskiem i zmiana sposobu postrzegania młodych ludzi, których zwykle nazywamy chłopakami z poprawczaka.
 
    
 
    
 
    
 
 
        
 
        
 
    
 
 
        
 
    
 
    
 
    
 
    

 
 
 

Praca wre - czyli jak grupa VI kontynuuje współpracę ze środowiskiem zewnętrznym 

Przełom roku 2013/2014 to dla wychowanków VI grupy internatowej nie tylko czas świątecznego wypoczynku. Realizując porozumienie z GOPS Puszcza Mariańska wychowankowie wraz z wychowawcami odwiedzili kolejno miejscowości: Długokąty Małe, Budy Zaklasztorne oraz Nowy Łajszczew. Pomagaliśmy Tym, którym Nasza pomoc jest niezbędna. Praca, którą wykonaliśmy to jak zawsze porządki w najbliższym położeniu domu, a oprócz tego przygotowanie i składowanie opału, bo przecież zimę mamy czy tego chcemy czy nie, usunięcie popiołu po spalonym opale oraz nauka szklenia okna. Oprócz tego, że okno oszkliliśmy, to porządnie je wyczyściliśmy i pomalowaliśmy.

D.P.

 

 


 
 

 W hołdzie Powstańcom z 1863 roku
 

W przeddzień 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego wychowankowie VI grupy internatowej Zakładu Poprawczego w Studzieńcu tak jak rok temu wybrali się do pobliskiej Puszczy Mariańskiej. Celem naszego wyjazdu była mogiła mieszkańców tej miejscowości, którzy zginęli w walce z Kozakami w trakcie tego największego polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego. Na miejscu w wyniku podjętych prac usunęliśmy połamane gałęzie oraz uprzątneliśmy obelisk z wypalonych zniczy i śniegu. Zapaliliśmy także znicze, aby uczcić pamięć bohaterów.

D.P.

 


 
Wizyta VI grupy internatowej w muzeach Warszawy
 
W dniu 18 stycznia 2014 roku wychowankowie VI grupy internatowej wraz z wychowawcami wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Celem naszej eskapady było Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego. Wycieczkę planowaną od dłuższego czasu zrealizowaliśmy dopiero teraz, ale zawsze lepiej późno niż wcale. Tylko pogoda nas zawiodła.

D.P.