Kontakt
Strona główna
Zakład Poprawczy
im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu.

Historia naszego zakładu | tutaj

Archiwum aktualności - 2014 r.

 
 Zapoznanie z warsztatem pracy wikliniarza i plecionkarza - wycieczka wychowanków grupy zawodowej ogrodnik
 
W ramach zapoznania wychowanków z miejscami pracy w dniu 10.12.2014 r. wychowankowie grupy zawodowej ogrodnik uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez p. E Gajda do gospodarstwa zajmującego się uprawą i przetwórstwem wikliny. Wychowankowie szczegółowo zostali zapoznani przez współwłaściciela firmy rodzinnej z poszczególnymi etapami dotyczącymi wikliniarstwa oraz plecionkarstwa. Wikliniarstwo polega na uprawie i przetwórstwie wikliny oraz produkcji półfabrykatów wikliniarskich. Natomiast plecionkarstwo polega na wyplataniu wyrobów z wikliny oraz surowców pochodnych. Są to wyroby o popularnym przeznaczeniu, w tym: kosze, meble, wyroby dekoracyjno - użytkowe, itp. Poniżej znajduje się krótka fotorelacja z wycieczki. 
 
               

 

 
               
 
 
               
 

 

 
 
   

 

 
 
 
 

Po zapoznaniu się z uprawą i przetwórstwem wikliny wychowankowie uczestniczyli w warsztatach plecionkarskich.

 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

 

Wychowankowie mogli zabrać zrobione przez siebie kosze.


 

 Wycieczka grupy monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie do sklepu budowlanego

 

W dniu 10.11.2014 r. zorganizowana została wycieczka dla wychowanków klasy III gimnazjum przyuczających się do zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Celem było zapoznanie wychowanków  z nowymi technologiami, materiałami i narzędziami w budownictwie. Wycieczka odbyła się do składu materiałów budowlanych oraz marketu z narzędziami i materiałami budowlanymi Castoramy.

 

 


 

Wycieczka warsztatu ślusarskiego do zakładu pracy

 

W dniu 17.11.14 ta sama grupa wychowanków – ślusarzy pod opieką nauczyciela zawodu uczestniczyła w kolejnej wycieczce. Tym razem był to zakład usług ślusarskich w Dębowej Górze zajmujący się produkcją krat, bram i ogrodzeń z zakresu kowalstwa. Uczniowie mogli zobaczyć jak wykonuje się elementy ozdobne bram oraz balustrad schodowych i balkonowych na gorąco za pomocą narzędzi kowalskich. Wzbudziło to u niektórych duże zainteresowanie i chęć spróbowania własnych sił i umiejętności w tym zawodzie.

 

Poniżej krótki fotoreportaż z wycieczki.

 

 


 

Wycieczka warsztatu ślusarskiego

 

W dniu 7.11.14 wychowankowie Szkoły Zawodowej oraz Gimnazjum w Studzieńcu uczestniczyli w wycieczce do zakładów pracy o zbliżonym  profilu produkcji i usług. Był to zakład Hydrauliki Siłowej oraz zakład Ślusarsko-usługowy. Chłopcy byli zainteresowani spawaniem w osłonie gazów ochronnych metodą „MAG” dużych zbiorników do przewozu materiałów płynnych. Pod opieką nauczyciela zawodu mogli samodzielnie wykonać  kilka połączeń spawanych blach aluminiowych metodą „TIG”. Ponadto zwiedzali park maszynowy wyposażony w duże obrabiarki do toczenia siłowników hydraulicznych oraz maszynę CMC do produkcji uszczelek pracujących w bardzo wysokich ciśnieniach.

 

                Poniżej przedstawiamy krótki fotoreportaż z wycieczki.

 

 


 

 Wycieczka - warsztat stolarski

 

W dniu 30 października 2014 r. w ramach szkolenia zawodowego wychowankowie grupy zawodowej stolarz uczestniczyli w wycieczce do Zakładu Pracy Przedsiębiorstwa Drzewnego - Zadrożni w miejscowości Wielgolas w województwie mazowieckim. Podczas zwiedzania zakładu wychowankowie poznali niespotykane na co dzień gatunki oklein drzew rosnących w Polsce, a także w Europie oraz gatunki oklein drzew tropikalnych. Zapoznali się również z technologią produkowania obrzeży z okleiny naturalnej do oklejania wąskich płaszczyzn elementów płytowych mebli oraz sposobem przygotowania płatów okleiny w duże formaty. Wychowankowie mieli również możliwość zapoznania się z techniką okleinowania dużych, płaskich powierzchni materiałów drewnopochodnych. Wychowankowie z zainteresowaniem obserwowali technologię produkcji metodą uszlachetniania powierzchni materiałów drewnopochodnych (płytowych).

 

 


 

Wycieczka do Kwiaciarskiego Zakładu Doświadczalnego w Nowym Dworze

 

 W dniu 16.X.2014 r. wychowankowie grupy zawodowej ogrodnik uczestniczyli w wycieczce do zakładu pracy, gdzie mogli zapoznać się z warunkami pracy w środowisku otwartym. Po zakładzie oprowadzał nas Pan Dyrektor J. Mirowski, który bardzo dokładnie przybliżył nam zakres działalności zakładu.

 

Z tych niewielkich roślinek urosną kilkumetrowe tuje.
 

Zakład jest dobrze wyposażony w sprzęt mechaniczny.
Wykorzystując maszyny można zwiększyć ilość sadzonych roślin w ciągu dnia.
 

Co to za maszyna?
 

Trzy metrowe krzewy są wykopywane w ciągu kilkunastu minut.
 

I już wykopane, wystarczy zabezpieczyć system korzeniowy i można sprzedawać.
 

Tak przygotowany krzew można sprzedawać.

 

 

Jesień to okres wykopywania drzewek i krzewów ozdobnych.


 

 

Wycieczka na Targi DREMA

 

Wychowankowie klasy III Gimnazjum, ZSZ oraz absolwenci szkoły uczestniczyli w październiku w wyciecze na Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego „DREMA” w Poznaniu, gdzie mogli się zapoznać z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w przemyśle meblarskim. Wychowankowie zapoznawali się obrabiarkami, w których zastosowano najnowsze technologie. Każdy uczestnik wycieczki mógł zobaczyć to, co wykonują inni uczniowie szkół stolarskich, którzy uczestniczyli w konkursie organizowanym przez MPT w Poznaniu. Wychowankowie mogli sprawdzić się w wbijaniu gwoździ, co  okazało się nie takie łatwe jak myśleli patrząc z boku. Poniżej prezentujemy krótką fotorelacje z wycieczki.


 

 Egzamin praktyczny ZSZ w zawodzie stolarz

 

 W dniu 5 czerwca 2014 r. wychowankowie II klasy ZSZ w zawodzie stolarz przystąpili do egzaminu praktycznego zdobywając kwalifikacje zawodowe do wykonywania wyuczonego zawodu po opuszczeniu placówki.

Podczas egzaminu wychowankowie wykazywali zdobyte indywidualnie podczas zajęć praktycznych umiejętności zawodowe.

W dniu 16 czerwca 2014 r. wychowankowie przystąpią do egzaminu teoretycznego.


Wycieczka wychowanków warsztatu stolarz

 

W dniu 5 kwietnia 2014 r. wychowankowie grupy zawodowej stolarz pod nadzorem nauczycieli zawodu brali udział w dniach otwartych obrabiarek stałych i przenośnych do obróbki drewna i tworzyw drzewnych firmy "Felder" i "Festool" w Piotrkowie Trybunalskim. Chłopcy zaznajomili się z najnowszymi technologiami na rynku, które budziły u nich niemałe zainteresowanie. Zapraszamy do krótkiego fotoreportażu z wycieczki.

 

 

 


 

Wycieczka wychowanków na Targi w Kielcach

 

W dniu 27.03.2014 r. grupa wychowanków przysposabiająca się do pracy w zawodzie ślusarz uczestniczyła w TARGACH URZĄDZEŃ DO SPAWANIA oraz TARGACH MASZYN DO OBRÓBKI METALI w Kielcach. Pod opieką nauczyciela zawodu chłopcy zaznajomili się z nowoczesnym sprzętem spawalniczym orazmaszynami do obróbki metali. Uczestniczyli w szeregu prezentacji dotyczących:
- cięcia blach za pomocą plazmy
- spawania metodą TIG i MIG MAG
- grawerowania napisów w metalu
- cięcia za pomocą pił mechanicznych ramowych
- pokazu pracy elektronarzędziami
- zwijania blach na walcarkach

   
 
  
 
   
 
   
 
 
   
 
 
     
 
 

 
Wycieczka wychowanków warsztatu ślusarskiego

 

Na początku marca 2014 wychowankowie Szkoły Zawodowej oraz Gimnazjum w Studzieńcu uczestniczyli w wycieczce do zakładów pracy o podobnym profilu produkcji. Pod opieką nauczyciela zawodu mogli zobaczyć jak wygląda praca w Zakładzie Hydrauliki Siłowej oraz w Warsztacie Ślusarsko-Usługowym w Puszczy Mariańskiej. W trakcie zwiedzania duże zainteresowanie wśród wychowanków wzbudziło spawanie w osłonie gazów ochronnych potężnych zbiorników do przewozu materiałów płynnych. Wychowankowie zapoznali się ze stanowiskami do spawania w osłonie gazów ochronnych CO2 oraz argonu. Zwiedzali także park maszynowy wyposażony w duże obrabiarki do toczenia siłowników hydraulicznych. Duże zainteresowanie wzbudziło stanowisko do cięcia grubych blach za pomocą plazmy. 

Poniżej prezentujemy krótki fotoreportaż z wyjazdu wychowanków.

 

   
 
 
 
   
 
 
 
   
 
   

 
Tagri Ogrodnicze GARDENIA 2014
 

W dniu 27.02.2014 roku wychowankowie naszego zakładu przyuczający się do zawodu ogrodnik uczestniczyli pod opieką Pani E. Gajdy w Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia w Poznaniu.Wychowankowie zwiedzili około pięćset wystaw firm z jedenastu krajów, mogli zapoznać się z najnowszymi trendami w ogrodnictwie i nowoczesnymi produktami z tej branży. Wychowankowie mogli obejrzeć  wystawy narzędzi i sprzętu ogrodniczego, zainteresowali się  również małą architekturą ogrodową oraz  materiałem roślinnym.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zima w warsztacie ogrodniczym

 

Zima to pora roku, w której brak jest typowych prac ogrodniczych na zewnątrz. Czas zimowy w naszym zakładzie wykorzystujemy do nabywania nowych umiejętności praktycznych oraz podstaw teoretycznych w dziedzinie plecionkarstwa wiklinowego. Dodatkowo okres przedświąteczny był dla nauczyciela zawodu inspiracją połączenia nabytych umiejętności praktycznych z tradycją bożonarodzeniowego zdobienia domów. W rezultacie wychowankowie wykonali świąteczne stroiki w postaci wiklinowych choinek.

 

 

 


  

Kółko sztukatorskie

 

 

Wychowankowie grupy zawodowej malarz-tapeciarz uczęszczają na zajęcia kółka sztukatorskiego, gdzie poznają zasady tworzenia odlewów gipsowych. Kółko prowadzi nauczyciel zawodu D. Gajda.