Kontakt
Strona główna
Zakład Poprawczy
im. Józefa Wieczorkowskiego w Studzieńcu.

Historia naszego zakładu | tutaj

Archiwum aktualności - 2012 r.

Kolędowanie
 
5 stycznia uczestnicy kółka muzycznego prowadzonego przez panów Wojciecha Łaszczewskiego i Andrzeja Wacha dali koncert kolęd w Kościele w Puszczy Mariańskiej.
 
      
 
       

 
Wigilia grupy IV
 
W dniu 24 grudnia 2012 r. wychowankowie grupy IV uczestniczyli w zorganizowanej wspólnie z Panią Agnieszką Kulis Wigilii.  Jak to zawsze w wigilijny wieczór był tradycyjny makowiec, barszcz z uszkami i wiele innych przepysznych potraw. Nie mogło również zabraknąć prezentów znalezionych pod choinką, której ubraniem zajęli się wychowankowie Bartek, Mateusz, Janek i Bartek. Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z wspólnie spędzonego wieczoru wigilijnego.

 

 


 
Zbiórka żywności 2012
 
W danich 7 - 8 grudnia 2012 roku wychowankowie uczestniczyli w zbiórce żywności dla osób potrzebujących. Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z wolontariatu naszych wychowanków.
 
       
 
     
 
     
 
 
     
 
     

 
Koncert, koncert, koncert
Jesienny…
 
Listopad 2012 roku obfitował w imprezy, w których swoje możliwości wokalne i instrumentalne zaprezentować mogli wychowankowie uczestniczący w kółku muzycznym. Przygotowywani do tychże występów przez panów Wojciecha Łaszczewskiego i Andrzeja Wacha.
Po pierwsze – Cecyliada. Przegląd piosenki (nie tylko) religijnej organizowany każdego roku przez Oratorium Świętego Jana Bosko w Żyrardowie. Impreza, w której udział współtworzy pozytywny PR naszych wychowanków w środowisku.
 
     
 
         
 
       

 
Kolejna impreza, to OSPAR – XVII Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji. Impreza od lat organizowana przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W tym roku, jak nigdy, wyczekiwana przez nas wszystkich. Zarówno przez chłopców, którzy uwielbiają prezentować swoje umiejętności przed szeroką publicznością, zwłaszcza przed jej piękniejszą częścią (wywoływanie wrażenia na dziewczynach stoi jednak wysoko na liście priorytetów naszych wychowanków).  Szczególnie jednak przez nas, dorosłych. Bardziej chyba stremowanych, niż nasi podopieczni. A mimo to bardziej (po ubiegłorocznych wnioskach) przekonanych o słuszności tego, co pokazujemy. I w tym roku nie zawiedliśmy się. Pomimo naprawdę bogatego programu prezentowanego przez wszystkich uczestników przeglądu i dużej konkurencji otrzymaliśmy bardzo zaszczytne wyróżnienie specjalne oraz nagrodę ufundowaną przez panią Ewę Kopacz, Marszałek Sejmu RP.
 
 
            
 
           
 

Jeszcze nie przebrzmiały OSPARowe emocje, kiedy pojechaliśmy koncert zgoła inny – koncert Andrzejkowy.  Chociaż, tak  jak poprzednie, organizowany od kilku lat. Ponieważ od kilku lat współpracujemy z Domem Pomocy Społecznej w Żyrardowie.
I każdego roku jest to impreza szczególna. Bo każdego roku utwierdza nas w przekonaniu, że robimy coś naprawdę ważnego.

 

  


 

 
Pracowity październik grupy I
 
Październik minął nam pod znakiem pracy. I chociaż ciężkiej, to naprawdę wyjątkowej. Realizując projekt edukacyjny podjęliśmy się opieki nad cmentarzem przy zakładzie. Zbieraniu liści w lesie nie ma końca…. Ale efekt wart jest wysiłku. 1 Listopada złożyliśmy na zapomnianych grobach własnoręcznie przygotowane wiązanki i zapaliliśmy znicze. Bo pamiętamy.

 

 

 


 

 

 Rok Janusza Korczaka w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu

 
"Chcesz zmieniać świat - zacznij od samego siebie"
 
 
Zgodnie z decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2012 został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. Nasi wychowankowie również włączyli się czynnie w działania mające na celu zapoznanie się z osobą J. Korczaka.
W każdej z grup internatowych przeprowadzone zostały zajęcia propagujące postać J. Korczaka. Wychowankowie przygotowali gazetki okolicznościowe oraz przeprowadzony został konkurs plastyczny pt.: "Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy". Z wyróżnionych prac została utworzona wystawa.
Na tym jednak nie koniec aktywności naszych wychowanków. Wychowankowie uczęszczający na kółko teatralne przygotowali inscenizację pt.: "Prośba dziecka". Dotyczyła ona życia i twórczości Janusza Korczaka. Podczas inscenizacji została przedstawiona także prezentacja multimedialna wykonana przez wychowanków. Zawierała ona obrazy i sentencje dotyczące postaci wybitnego pedagoga, pisarza i działacza społecznego.
W ramach zajęć szklonych na lekcjach historii i języka polskiego przeprowadzono dodatkowe lekcje związane z postacią Janusza Korczaka oraz powstaniem w getcie żydowskim w Warszawie. Po godzinach lekcyjnych odbyła się projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy pt.: "Korczak". Aby zmotywować wychowanków do samodzielnej pracy przeprowadzony został konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o Januszu Korczaku oraz konkurs wiedzy o wybitnym Polaku pt.: "Doktor Korczak - przyjaciel dzieci i obrońca ich praw".
Aktywnie w obchody roku Janusza Korczaka włączyły się również warsztaty szkolne. Wychowankowie przygotowali gazetki tematyczne, które zamieszczono w klasopracowniach oraz w gablocie zewnętrznej, zorganizowano pogadanki dotyczące życia i działalności wybitnego pedagoga W ramach pracowni stolarskiej zrealizowany został projekt dotyczący wyrzeźbienia w drewnie wybranych sentencji z twórczości Janusza Korczaka.

 

 


 

Dzień Studzieńca

 

Po raz kolejny spotkaliśmy się, by wspólnie świętować 136 rocznicę powstania naszej placówki. W programie między innymi:

  • wystawa prac dzieci z okolicznych szkół dotycząca Euro 2012
  • bieg sztafetowy o Puchar Dyrektora Zakładu
  • wyścigi „Cosiów” - czyli własnoręcznie budowanych pojazdów
  • turniej Unihokeja.

W czasie zabawy na boisku toczyły się rozgrywki w ramach projektu „Kibic przez duże K”.

Poniżej krótki fotoreportaż z wydarzenia.