Dzień Studzieńca 2019

W dniu 17 maja br. na terenie naszej placówki odbyły się kolejne obchody upamiętniające powstanie naszego zakładu. Tym razem w ramach ,,Dnia Studzieńca’’ odbyła się dziesiąta edycja ,,Dnia Europejskiego’’ podczas którego przybliżaliśmy naszym wychowankom a także uczniom zaprzyjaźnionych szkół ciekawy kraj Unii Europejskiej – Szwecję.

    W obchodach oprócz naszych wychowanków wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej, Szkoły Podstawowej nr 2 ze Skierniewic, Szkoły Podstawowa z Radziejowic oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Żyrardowa.

    Uczestnicy imprezy poprzez prezentację zapoznani zostali z historią oraz teraźniejszością Szwecji, jej kulturą i obyczajami. Następnie wzięli udział w wielu konkursach z których pierwszym był turniej wiedzy ,,Szwecja w pigułce’’. W ramach obchodów odbył się także konkurs muzyczny. Jego uczestnicy zaprezentowali wybrany utwór wokalisty lub zespołu wywodzącego się ze Szwecji. Ciekawostką tego mini festiwalu było to, że uczestnicy swój utwór mogli zaprezentować w oryginalnej wersji językowej lub po polsku. Kolejną konkurencją był turniej szachowy. Uroczystość uświetnili także wikingowie z „Warowni Jomsborg” którzy zaprezentowali dla uczestników żywą lekcję historii a także pokaz walki na miecze.

    Na koniec chętni zmierzyli się w dyscyplinie sportowej ,,Biegu Wikinga’’. Uczestnicy tego biegu oprócz szybkości musieli wykazać się również zręcznością, wytrzymałością i precyzją, bowiem wśród konkurencji biegu było: pokonanie tunelu, bieg zygzakiem, skok na linie, rzut podkową, bieg po równoważni, strzał z łuku, rzut obręczą na miecz Wikinga, czy też wyczerpujący skok w workach.

     Wszyscy uczestnicy konkursów i zawodów którzy zajęli trzy pierwsze miejsca otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe.

    Dyrektor Zakładu Poprawczego w Studzieńcu pragnie jeszcze raz podziękować wszystkim mecenasom imprezy, którymi byli:

Ambasada Królestwa Szwecji,
Nadleśnictwo Radziwiłłów,
Prezydent Miasta Skierniewice,
Zakład Produkcji Cukierniczej FLIS, Kuranów,
Centrum Teleinformatyki sp. z o.o. Warszawa,
Gobarto SA, Warszawa,
Piekarnia Kuliccy  Mszczonów,
ZPM Nowakowscy Sławno