Oferta resocjalizacyjna internatu
W internacie prowadzone są z wychowankami różnorodne zajęcia wspomagające ich wszechstronny rozwój. Należą do nich zajęcia o charakterze sportowo – rekreacyjnym, wspomagającym proces uczenia się, rozwój uzdolnień i zainteresowań a przede wszystkim rozwijające kompetencje społeczne i przygotowujące do samodzielnego funkcjonowania w różnych obszarach życia społecznego.
Większość zajęć realizowana jest metodą projektu edukacyjnego – chłopcy współtworzą i przygotowują samodzielnie zagadnienia niezbędne do realizacji celów.
Poprzez zajęcia kierowane pragniemy nauczyć naszych podopiecznych radzenia sobie w sytuacjach trudnych, kształcimy ich podstawowe umiejętności praktyczne oraz kompetencje społeczne.
Zaplanowane i prowadzone w ramach oferty resocjalizacyjnej zajęcia mają charakter cykliczny, dotyczą różnorodnej tematyki w zależności od zmieniających się potrzeb. W tworzeniu planów pracy opieramy się na obserwacjach i doświadczeniach jakich nabieramy w pracy z młodzieżą. Tematyka zajęć obejmuje między innymi następujące obszary:
- kultura i higiena osobista,
- dbałość o porządek,
- przygotowywanie i spożywanie posiłków,
- gospodarowanie pieniędzmi,
- profilaktyka uzależnień,
- profilaktyka chorób, zdrowy tryb życia,
- edukacja prawna,
- pełnienie ról społecznych,
- spędzanie czasu wolnego, rozwój zainteresowań,
- aktywne poszukiwanie pracy.
Obszarem, na który kładziemy szczególny nacisk, jest trening umiejętności społecznych. Zajęcia na podstawie Treningu Zastępowania Agresji prowadzone są raz w tygodniu, przez dwóch wychowawców (każdy z wychowawców uzyskał tytuł Praktyka lub Trenera TZA). Trening Umiejętności Społecznych kształtuje kompetencje społeczno – emocjonalne, uczy radzić sobie w różnego rodzaju trudnych sytuacjach społecznych, reagować na emocje, komunikować się z innymi ludźmi, współpracować w grupie.
Koła zainteresowań
Wychowankowie mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań uczestnicząc w zajęciach kółek . W aktualnej ofercie placówki trzy kółka prowadzi internat:
- Koło szachowe. Chłopcy uczą się i doskonalą umiejętność logicznego myślenia. Mają możliwość uczestniczenia w turniejach organizowanych w zakładzie i poza nim. W ciągu ostatnich kilku lat wielu wychowanków zdobyło tzw. kategorie szachowe.
- Koło treningu personalnego. Zajęcia prowadzone przez wychowawcę dają możliwość wszechstronnego rozwoju fizycznego. Poza zajęciami w siłowni poznają również różnorodne sporty, np. tenis ziemny.
- Koło plastyczne. Rozwija u zainteresowanych kreatywność, np. poprzez wykonywanie użytecznych przedmiotów z niepotrzebnych części, tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych technik.
- Koło jeździeckie. Poza jazdą konną wychowankowie mają możliwość pracy w stajni, poznania tajników związanych z opieką nad tymi wspaniałymi zwierzętami. W ciągu lat, wielokrotnie zdarzało się, że zarażeni pasją jeździecką i miłością do koni chłopcy, po opuszczeniu zakładu związali swoje życie zawodowe pracując z końmi.
Współpraca ze środowiskiem
W ramach współpracy ze środowiskiem wychowankowie pod opieką wychowawców uczestniczą w licznych działaniach na rzecz środowiska lokalnego. Najważniejszym celem tych działań jest kształtowanie właściwych postaw związanych z podejściem do pracy i obowiązków, nauka odpowiednich zasad zachowania w środowisku otwartym, zapoznanie z zasadami wolontariatu, budowanie pozytywnych relacji z innymi, walka z uprzedzeniami.
Charakter prowadzonych działań zmienia się w zależności od możliwości i potrzeb lokalnego środowiska.
Na stałe współpracujemy z takimi instytucjami i organizacjami jak:
- Bolimowski Park Krajobrazowy
- Fundacja McDonalda
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej
- Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich AMETYST w Skierniewicach
- Schronisko dla Zwierząt w Skierniewicach.
Wychowankowie podejmują najczęściej działania polegające na:
- wykonywaniu budek lęgowych dla ptaków,
- sprzątaniu okolicznych lasów,
- wykonaniu własnoręcznie czapek z włóczki dla dzieci przebywających w szpitalach,
- przygotowaniu i dystrybucji paczek żywnościowych dla podopiecznych GOPS,
- wyprowadzaniu na spacer oraz sprzątaniu wybiegów dla psów.
Opieka
Realizacja zadań związanych z opieką nad wychowankiem prowadzona jest ze szczególnym uwzględnieniem szczególnych potrzeb wychowanków, którzy objęci są indywidualnymi patronatami.
Praca opiekuńcza prowadzona w naszej placówce opiera się przede wszystkim na:
- dbałości o zdrowie psychiczne i fizyczne wychowanka,
- dbałości o wygląd i higienę,
- wdrażaniu wychowanka do dbałości o powierzony sprzęt grupowy,
- nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktu z rodziną i opiekunami,
- przygotowaniu wychowanka do wyjazdu na urlop/przepustkę,
- utrzymywania kontaktu w czasie przebywania wychowanka na przepustce,
- wyjazdach z wychowankami poza zakład w celu załatwienia dla nich ważnych spraw,
- rozmowach indywidualnych z wychowankami,
- wspieraniu rozwoju intelektualnego i fizycznego wychowanków.
W każdej grupie pracuje czworo wychowawców pełniących kolejno dyżury. Wychowawca obejmuje indywidualną opieką, tzw. patronatem dwóch wychowanków. Podstawowym zadaniem wychowawcy – patrona jest zbudowanie odpowiedniej, opartej na zaufaniu relacji z podopiecznym, której podstawą jest szacunek wobec wychowanka i ciągła dbałość o jego potrzeby.
Wszystkie realizowane w internacie formy aktywności w postaci zajęć grupowych, indywidualnych oddziaływań, współpracy ze środowiskiem lokalnym, odbywają się zarówno w zakładzie jak również poza nim, czemu niewątpliwie sprzyja otwarty charakter naszej placówki.