Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu.

W dniu 09 listopada rozpoczęły się w naszym zakładzie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się na placu apelowym w obecności wychowanków i pracowników, gdzie dyrektor zakładu Pan Piotr Pawlik wygłosił przemówienie z okazji obchodów Święta Niepodległości. Po tym  wychowankowie wybrani do pocztu sztandarowego zaprezentowali nasz zabytkowy sztandar zakładu.  Następnie poczet flagowy, w skład którego weszło dwóch wychowanków i nauczyciel  Pan Piotr Bronowski przystąpiło do podniesienia flagi państwowej na maszt. Wciągnięcie flagi na maszt odbyło się  przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego.

Dalsze uroczystości odbywały się na terenie szkoły. Wychowankowie zakładu  obejrzeli przygotowaną  na tą uroczystości prezentację przez nauczycieli, Pana Daniela Pegzę i Pana Marcina Mamińskiego. Prezentacja obrazowała  najważniejsze  wydarzenia  związane  z bytem państwa polskiego od początków Państwa Polskiego,  do okoliczności i momentu odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości w 1918 roku. Na koniec wychowankowie odśpiewali Rotę – napisaną przez  Marię Konopnicką.

  W ramach obchodów wychowankowie odśpiewali również hymn państwowy, gdyż Zakład Poprawczy w Studzieńcu włączył się w rozpropagowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ogólnopolską akcję odśpiewania o godzinie 11.11 w dniu 09 listopada czterech zwrotek hymnu państwowego.

Po zakończonej części oficjalnej wychowankowie w ramach dalszych obchodów Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział w zorganizowanych na terenie Zakładu zawodach sportowo-obronnych.  Za końcowy wynik  w klasyfikacji generalnej uważa się sumę punktów uzyskanych przez zawodnika za zajęte miejsca we wszystkich trzech konkurencjach Chłopcy rywalizowali w trzech różnych dyscyplinach. Walka we wszystkich konkurencjach była zacięta ,gdyż przygotowane konkurencje nie preferowały  żadnego z zawodników, a dopiero  suma  punktów uzyskanych przez zawodnika za zajęte miejsca we wszystkich trzech konkurencjach decydowała o  końcowym wyniku.

Pod opieką instruktora strzelań z Ligi Obrony Kraju rywalizowali w zawodach strzeleckich z wiatrówek. Następnie rzucali granatem do celu, by na końcu podjąć najcięższe wyzwanie – bieg z przeszkodami, w skład którego wchodziło: przetaczanie opony od ciągnika, załadunek i rozładunek oraz bieg taczką z kamieniami, czołganie się w tunelu, bieg po równoważni, przenoszenie opon oraz sprint w parcianym worku. W wyniku podsumowań rezultatów wszystkich trzech konkurencji wyłoniono trzech zwycięzców: Sylwester stanął na najwyższym podium, Patryk był drugi,  a faworyt Wojtek zajął trzecie miejsce. Wszyscy trzej otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez  dyrektora zakładu.