Projekt edukacyjny WIANO

W miesiącach marzec – maj 2015r. w naszej placówce gościliśmy pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dziewięciu wychowanków pod opieką wychowawcy brało udział w projekcie edukacyjnym „Wiano”. Głównym założeniem i celem projektu było ukazanie tego, co wychowankowie od siebie wniosą w dorosłe życie po opuszczeniu zakładu i jak wyobrażają sobie swoją przyszłość.
Wyobrażenie swojej niedalekiej przyszłości, chłopcy musieli pokazać za pomocą dwóch krótkich etiud filmowych, które sami (pod okiem profesjonalistów) wyreżyserowali, zagrali i zmontowali. Chcąc dokonać filmowego zapisu, chłopcy musieli najpierw zapoznać się z trudnym i żmudnym procesem tworzenia obrazu, a także procesem profesjonalnego nagrywania kamerą.
Udział wychowanków w projekcie był dla nich wielką przygodą i wyzwaniem. Efekt końcowy prac można było zobaczyć w dniu 16.05.2015r., podczas specjalnej wystawy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie w trakcie Ogólnopolskiej Nocy Muzeów.
Przed oficjalną prezentacją etiud wychowankowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Zapał do pracy, humory i apetyty dopisywały.
Po uroczystej prezentacji chłopcy opowiadali (jako twórcy) o swoich przeżyciach podczas pracy nad projektem, zebranym w Muzeum Etnograficznym gościom.

A.Wach