„Spotkania z ciekawymi ludźmi”

W ramach cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” gościliśmy niezwykłego człowieka.  Naszym  gościem był Pan Ryszard Witkowski  – polski pilot doświadczalny, instruktor lotniczy, autor i tłumacz kilkunastu publikacji z dziedziny lotnictwa. 

   W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, w latach 1949-1955 represjonowany przez UB. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jest jednym z pierwszych pilotów szybowcowych wyszkolonych w polskiej szkole szybowcowej. Był jednym z  5 pierwszych  wyszkolonych w Polsce pilotów śmigłowców. Wykonywał eksperymentalne loty śmigłowcami m.in. w Indonezji, Libii, Nigerii, USA, Kanadzie, krajach byłego Związku Radzieckiego i krajach skandynawskich. 

   Za swoje zasługi dla międzynarodowej społeczności lotniczej jako jeden z czternastu osób na świecie uhonorowany został najwyższym wyróżnieniem przez Międzynarodową Federację Lotnicza (FAI – Fédération  Aéronautique  Internationale).   

   Dzięki jego pasji  – lotnictwu, Pan Ryszard przeżył wiele fascynujących przygód. W trakcie blisko 3 godzinnego spotkania Pan Ryszard podzielił się z nami  wieloma ciekawymi  opowieściami  ze swojego życia.   Podzielił się przygodami jakie przeżył w trakcie pracy jako pilot, jak również opowieściami z okresu II wojny światowej.  Pan Witkowski to połączenie erudycji, mądrości i dużego poczucia humoru. Chłopcy z uwagą  i zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści  Pana Ryszarda.  Jego opowieści na długo pozostaną w naszej pamięci.