Wrzesień – patriotycznie i obywatelsko
Wrzesień tragicznie odbił się w historii naszej Ojczyzny. W dwudziestym drugim dniu tego miesiąca udaliśmy się na cmentarz wojenny w Budach Zosinach, na którym znajdują się mogiły kawalerzystów z 27 Pułku Ułanów – tych, których tradycje kultywują nasi Przyjaciele ze Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa. Na miejscu posprzątaliśmy teren cmentarza w związku z uroczystościami, które miały się odbyć w tym miejscu za pięć dni.
W dniu 24 września wraz z kawalerzystami ze Stowarzyszenia wyruszyliśmy tak jak rok temu do Braniewa na zaproszenie Dowódcy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Aktywnie uczestniczyliśmy w XXI rocznicy utworzenia tej formacji. Nasi wychowankowie mieli okazję spędzić noc w iście wojskowych warunkach, by nad ranem pod okiem plutonowego Zbyszka uczestniczyć wraz z ułanami musztrze.
O godzinie 10.00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości na terenie jednostki w trakcie których nasz wychowanek Kuba wspólnie z delegacją Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa złożył wieniec pod pomnikiem patrona goszczącej nas jednostki jak i samego Stowarzyszenia – króla Stefana Batorego.
Po oficjalnych uroczystościach zaczął się okres naszej pracy. Tak jak rok wcześniej zaprezentowaliśmy braniewskiej społeczności wykonane przez nas gipsowe odlewy godła naszej Ojczyzny, marszałka Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II, ale także coś dla najmłodszych. Zasada była jedna i bardzo prosta: co sam pomalujesz zabierasz ze sobą do domu, szkoły, przedszkola, a nawet Urzędu. Jednym słowem – gdzie chcesz!
Po ciężkiej pracy przyszedł czas na relaks również dla nas. Mieliśmy okazję dotknąć prawdziwego żołnierskiego rzemiosła. Broń krótka, długa, karabiny szturmowe, działko przeciwlotnicze, sprzęt technicznego wsparcia pola walki, amfibie, bojowe wozy piechoty no i oczywiście czołgi.
Na koniec naszej wizyty w jednostce dzięki uprzejmości Pana majora Piotrowskiego udostępniono w tym dniu tylko nam możliwość zwiedzenia Izby Tradycji tejże jednostki.
Musieliśmy szybko wracać do placówki, bo następnego dnia zaplanowany mieliśmy udział w odsłonięciu na terenie kościoła w Międzyborowie tablicy upamiętniającej udział ułanów z 27 pułku w Powstaniu Warszawskim i bitwie pod Jaktorowem.
Ale sobota nie była końcem naszej aktywności we wrześniu. Już następnego dnia w niedzielę udaliśmy się cmentarz w Budach Zosinych, który kilka dni wcześniej sprzątaliśmy. Na miejscu wzieliśmy udział w obchodach 71 rocznicy bitwy Jaktorowskiej. W tym miejscu należy wspomnieć, że jedynymi żołnierzami, którzy przerwali okrązenie byli ułani z 27. Pułku. Poprzez Żyrardów i Puszczę Marianską udali się w kierunku gór świętokrzyskich, gdzie walczyli z okupantem do stycznia 1945 roku. Dowódca pułku ppłk Adolf Pilch pseudonim ,,Góra – Dolina’’ odznaczony był Orderem Virtuti Militari, 4-krotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK oraz King’s Medal of Courage (Królewskim Medalem za Męstwo). Do Polski został zrzucony na poczatku 1943 roku jako jeden z Cichociemnych – elity polskiej dywersji.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą. Następnie oficjalne uroczystości uświetnili swoimi przemówieniami zaproszeni goście.
Po przemówieniach zaproszonych gości miała miejsce inscenizacja fragmentu bitwy w trakcie której zestrzelony został niemiecki samolot.
Obchody 71 rocznicy bitwy pod Jaktorowem zakończył pokaz umiejętności jeździeckich oraz posługiwania się bronią przez ułanów ze Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa.